Referans Referans Referans Referans Referans


Başbakan Merkel İftar Yemeğine Katıldı

Federal Almanya Hükümeti’nin Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz’un verdiği iftar yemeğine Başbakan Angela Merkel, Federal Aile Bakanı Manuela Schwesig, Almanya Müslüman kuruluşlarının temsilcilerinin yanısıra Kilise ve Yahudi Cemaati’nden temsilciler katıldı.


ATİB Genel Başkanı İhsan Öner’in de davetli olduğu iftar yemeğinde Başbakan Merkel, aşırı dinci terörün bizi bölmesine ve Almanya’daki Müslümanları zan altında bırakmasına izin vermeyeceklerini, söylediği konuşmasında; “Müslümanlar, ülkemizin refahına katkıda bulunmak için canla başla çalışıyorlar. Yaptıkları birçok gönüllü çalışmalarla da topluma faydalı hizmetler sunmaktadırlar. Müslümanların büyük bir bölümü anayasaya sadık vatandaşlardır. İslamiyet’in Almanya’ya ait olduğu hiç şüphesiz bir gerçektir” dedi.

Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi Dönem Sözcüsü ve ZMD’nin Genel Sekreteri Nurhan Soykan da, Almanya Müslümanları adına bir selamlama konuşması yaptı.


ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, Sayın Başbakan Merkel’in ilk defa Müslümanlarla iftar yemeğine iştirak etmesini ve İslam’ın Almanya’ya ait olduğunu tekrar dile getirmesini çok anlamlı buluyorum, dedi.

Dışişleri Bakanlığı’na ait bir villada verilen iftar yemeğinin evsahipliğini yapan Mülteciler ve Uyum Bakanı Aydan Özoğuz da konuşmasında, dinlerarası diyaloğa ve hoşgörüye vurgu yaptı.

ATİB Genel Başkanı İhsan Öner de, bu iftar yemeğinin anısına Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz ve Federal Aile Bakanı Manuela Schwesig’le ayrı ayrı hatıra fotoğrafları çektirdi.