Referans Referans Referans Referans Referans


BW Bölgesinde Düzenlenen Mesleki Eğitim Toplantılarına İlgi Büyüktü

Avrupa Türk İslam Birliği(ATİB) ve Yurtdışı Türkler Başkanlığı (YTB) işbirliği ile gerçekleşen Türk gençlerine yönelik mesleki eğitim bilgilendirme toplantıları devam ediyor.

Haftasonu Almanya'nın Göppingen, Plochingen ve Horb şehirlerinde düzenlenen eğitim seminerlerinde Türk gençleri; uzman kişilerden, sağlık ve sosyal sektörlerinde mesleki eğitim fırsatları konusunda bilgi aldılar. Toplantılara katılan Diplom Pedagog Sevgi Mala-Çalışkan ile Sosyal Bilimci Ayşe Yılmaz; önümüzdeki yıllarda Almanya'da özellikle iki alanda işgücü açığı olacağını ve bu durumun Türk gençlerinin altın bilezik sahibi olmaları için yeni imkanlar sunduğunu ifade ettiler. Almanya'da yaşlanan göçmen nüfusla birlikte bu alanların ihmal edilmemesi gerektiğini gençlere hatırlattılar.


Türk gençleri arasında işsizlik oranının yüksek olduğunu belirten ATİB Kadın kolları Başkanı Hacer Diker; ''Maalesef Türk gençleri çıraklık eğitim yeri bulma konusunda çok sıkıntı çekiyorlar. ATİB olarak yetkilleri uyarıyor, hatta imkanları zorluyoruz. Gençleri geleceğe hazırlarken, yaşayacakları devrin şartlarını göz önünde tutmamız gerekir. Bu açıdan sağlık ve sosyal alanlarda yeni meslek dalları ortaya çıktı. Ayrımcılığa karşı eğitimle karşı duracağız. Gençlerimize mutlaka bir meslek sahibi olmalarının gelecekleri için şart olduğunu bıkmadan usanmadan anlatacağız'' dedi.


ATİB'e bağlı olarak faaliyet sürdüren Göppingen Türk Kültür Merkezi, Plochingen Türk-Alman Kültür Merkezi ve Horb Türk Kültür Merkezi'nde gerçekleşen toplantılara katılım oldukça yüksekti.Özellikle ebebeynler çocukları için bir iş imkanı olarak değerlendirdikleri sohbetleri can kulağı ile dinlediler, uzman konuşmacılar Sevgi Mala-Çalışkan ve Ayşe Yılmaz'a sorular yönelttiler.


Toplantılara Göppingen Dernek Başkanı Doğan Tufan, Göppingen Kadın Kolu Başkanı Nuray Özgül, Horb Dernek Başkanı Lokman Salmanlı, Horb Kadın Kolu Başkanı Dilek Yummaz, Kadın Kolu başkan yardımcıları Melda Bayazıt ve Fadime Salmanlı,Plochingen Kadın Kolu Başkanı Naide Özyurt, bölgede görevli Türkçe öğretmenleri, sosyal danışman Bülent Keleş ve ATİB GYK üyesi Ünal Göktaş da katıldı.