Referans Referans Referans Referans Referans


Din Görevlileri ve Dernek Başkanları Genel Merkezde Biraraya Geldi

ATİB, ileriye yönelik daha verimli çalışmalar yapabilme, dernek faaliyet kapasitelerini arttırmak ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunabilmek gayesiyle genel merkezde toplantı düzenledi.

Başta ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, TC. Berlin Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Harun Kılıç, Genel Sekreter Oğuzhan Erkmen, Kadın Kolları Başkanı Hacer Diker, Hac Komisyonu Başkanı Hanefi Şimşek, Genel Başkan Danışmanı Araştırmacı-Yazar Mahmut Aşkar ve Haysiyet Divanı Üyesi Nurdoğan Aktaş‘ ın hazır bulunduğu toplantıya bölge başkanları, dernek başkanları ve din görevlileri katıldılar.


ATİB Genel Sekreteri Oğuzhan Erkmen‘ in yönettiği toplantı, Remscheid Din görevlisi Abdullah Atay‘ ın okuduğu Kur-an‘ ı Kerim‘ le başladı. Toplantının açış konuşmasını yapan Genel Başkan İhsan Öner konuşmasında, birlik olmanın beraber olmanın önemine değindi. Öner, "Sizlerle fikir alışverişinde bulunmak, derneklerimizde daha verimli çalışmaların, faaliyetlerin yapılmasını sağlamak, birbirimizi daha yakından tanımak ve kaynaşmak için biraraya geldik. Kendi mensubumuza, içinde yaşadığımız topluma daha güzel hizmetler sunabilmek için başta bizim birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerekmektedir" dedi. Daha sonra Genel Başkan Yardımcısı Harun Kılıç, derneklerimizle ilgili genel bir durum değerlendirmesi yaptıktan sonra ATİB Hilal Yardım Organizasyonunun çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Hac ve Umre Organizasyonu Başkanı Hanefi Şimşek‘ de 2015 yılı hac ve umre faaliyetleri kayıt işlemleri ve ücretlendirmeler konusunda kısa bir konuşma yaptı. Ardından Kadın Kolları Başkanı Hacer Diker‘ de kadın kolları faaliyetleriyle ilgili katılımcıları bilgilendirirken dernek başkanlarının desteğine ihtiyaçları olduğunu dile getirdi. Daha sonra Genel Başkan Danışmanı Araştırmacı-Yazar Mahmut Aşkar, içinde yaşadığımız toplumla ilgili genel meselelerimizi katılımcılara aktardı. Artık bazı konularda değişiklik yapılması gerektiğini dile getiren Aşkar, "Özellikle din görevlilerimiz toplumumuzun meselelerine vakıf olmalı güncel konuları gündemine taşımalı" şeklinde konuştu.


Toplantıya katılan TC. Berlin Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu‘ da yaptığı konuşmada burada kurulan külliyelerin büyük bir nimet olduğuna dikkat çekti. Aşıkoğlu, "Sorumluluğumuzun farkında olmalıyız, bu külliyeleri oluşturmak kadar buraların içerisini doldurmakta bir o kadar önemlidir. Buralarda Kur-an ahlakıyla Peygamber(SAV) ahlakıyla insanların yetişmesini ve bu topluma kazandırılmasını sağlamalıyız. Bunu yaparken de birbirimize kenetlenmeliyiz" dedi.


Mevcut durumla ilgili kısa bilgilendirmelerle ve konuşmaların yapılmasının ardından toplantının görüş ve teklifler bölümünde bölge ve dernek başkanlarıyla din görevlileri söz alarak fikirlerini paylaştılar. Söz alan katılımcılar, faaliyetlerin içeriğinden, faaliyetlere katılımın sağlanmasına, İslam‘ ın doğru metodlarla anlatılması gerektiğinden, gençlerin derneklere nasıl ilgi duyacağına kadar bir çok konuda görüş ve teklif sundular.


Oldukça verimli geçen toplantının değerlendirme konuşmasını yapan Genel Başkan İhsan Öner, "Bu toplantıları daha sık aralıklarla gerçekleştirmeliyiz. Hiçbirşey olmasa bile sizlerle biraraya gelmek birbirimizi daha yakından tanımamız açısından fayda sağlamaktadır. Herbirinize katıldığınız için ayrı ayrı teşekkür ederim" dedi.

Toplantı, ATİB Dortmund Türk Kültür Ocağı Din Görevlisi Yüksel Eroğlu‘ nun okuduğu Asr Suresi ile son buldu.