Referans Referans Referans Referans Referans Referans


Dortmund' da Aile İçi İletişim Konferansı

ATİB Kadın Kolları'nın bu yıl için planladığı ''Kadınlara Yönelik Eğitim ve Sağlık'' seminerleri çerçevesinde bir toplantı da Dortmund'da düzenlendi. Kahvaltı ile başlayan proğrama Bochum Hastanesi'nde görev yapan pedagog Nevin Bilen katıldı.


ATİB Kadın Kolları Başkanı Hacer Diker; açılış konuşmasında, çocuklarınızı devriniz için değil, onların devirleri için yetiştirmeliyiz, dedi. Mevlana'nın bir sözüne atıfta bulunan Diker, 'Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilirler. ATİB Camiası olarak bu ilkeyi mutlaka hayata geçirmek, kadın ve kızlarımızı her yönden topluma kazandırmak ve özgüvenlerini artırmak için çalışıyoruz. Bu yöndeki faaliyetlerimiz devam edecektir.'' açıklamasında bulundu.


Toplantıya uzman konuşmacı olarak çağrılan Nevin Bilen 'Aile İçi İletişim ve Ana-Baba Tutumları' konusunda bir konferans verdi. ''Çocuklarımızı yenilgiye biz mi hazırlıyoruz ?'' diye bayanlara soran Bilen, ''Çocuğun anne-babadan aldığı iki şey vardır: Sevgi ve Eğitim. Aşırı veya yetersiz sevgi tutumunda çocukta özgüven oluşmaz; bunun sonucunda bağımlılık ve güvensizlik gelişir, ilerde hayata tutunamazlar.'' diyerek velileri uyardı. Aile içi kutuplaşmaların, anne ve babanın farklı tutumlar sergilemesinin çocuğun ruh dünyasını sarstığını, hatta çocukta kişilik ve kimlik gelişimini aksaktığını belirtti. Anne-babaların kesinlikle sorunları sözlü veya fiziki şiddet uygulayarak çözmemesi gerektiğini söyledi. Bilen ''Çocuğuna gerçek servet bırakmak isteyen ana-baba, ona iyi dinlemeyi öğretsin'' diyerek konuşmasını bitirdi.


Pedagog Nevin Bilen halen hem aile danışmanlığı hem de gençlere yönelik psikolojik danışmanlık yapıyor.