Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Dortmund’ da Şiir Yarışması Düzenlendi

Avrupa Türk İslam Birliği Dortmund Türk Kültür Merkezin’ de 21 yarışmacının katıldığı şiir okuma yarışması düzenlendi.


Birbirinden güzel şiirlerin okuduğu programda ayrıca İstikâl Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’ da anıldı. Şairimizin hayatı, şiirleri, Türk Edebiyatına katkıları, milli ve manevi yönden kazandırdığı zenginlikleri anlatıldı. Programa ATİB Genel Başkan Danışmanı Nurdoğan Aktaş, ATİB Haysiyet Divanı Başkanı Durmuş Yıldırım, Araştırmacı-Yazar Orhan Aras, ATİB Dortmund Dernek Başkanı İlyas Çarpışan ve dernek yöneticileri katıldılar.


21 yarışmacının etkileyici bir üslupla şiir okuduğu yarışmanın jüri üyeliğini Araştırmacı-Yazar Orhan Aras, ATİB Genel Başkan Danışmanı Nurdoğan Aktaş ve ATİB Haysiyet Divanı Başkanı Durmuş Yıldırım yaptılar.


Programda konuşan ATİB Dortmund Türk Kültür Merkezi Başkanı İlyas Çarpışan, İstiklâl Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’ un hayatından örnekler verdi. Herkesin muhakkak Mehmet Akif Ersoy’ un Safahat isimli eseri okumasını da söyleyen Çarpışan, daha sonra şiir okumanın ve yazmanın anadilimizin gelişmesinde önemli bir etken olduğuna değindi.


Ardından Araştırmacı-Yazar Orhan Aras’ da yine Mehmet Akif Ersoy’ un edebi kişiliğini anlatan bir konuşma yaptı. Gençliğin önemine de değinen Aras, sohbeti boyunca verdiği örnekler ve anlattığı kıssalarla programa farklı bir renk kattı.

Program yarışmada derece alanlara ödüllerinin takdim edilmesinin ardından son buldu.