Referans Referans Referans Referans Referans


Referans Edebiyat Sohbetleri:
“Mehlika Sultan ile Kaf Dağına Yolculuk”

İzin mevsimin hemen ardından “Referans Edebiyat Sohbetleri”ni yine ayın ilk Cuma günü akşamı, bıraktığımız yerden devam ettirdik. Bu seferki konuğumuz, Ressam, Şair ve Yazar Halil Gülel’di. Referans okuyucuları onu, bazen resimlerinden, bazen de birbirinden güzel hikâyeleri ve şiirleriyle Referans Dergisi’nden tanırlar.


Almanya’nın Köln şehrinden ve yakın yerlerden seçkin bir davetli topluluğunun iştirak ettiği, Referans Edebiyat Sohbetleri’nin açılışını ve Yazar Halil Gülel’in takdimini Mahmut Aşkar yaptı. Şair Halil Gülel, “Mehlika Sultan ile Kaf Dağına Yolculuk” adını taşıyan şiir ağırlıklı sohbetinde, değişik zamanlarda ve birbirinden farklı konuları anlatan şiirlerinden örnekler sundu.


Daha sonra dinleyicilerin de söz aldığı bölüme geçildi. Avrupa’daki Türk şiiri ve edebiyatının geleceği üzerine değişik görüşlerin dile getirilerek başlayan serbest bölümde, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerindeki Türklerin kitaba, yazara ve en kaygı verici olarak da, Türkçe’ye ilgisiz ve mesafeli durmalarından yakınıldı. Yanlış ve eksik dindar algılaması yüzünden milli kültürümüzden yoksun yetişen yeni nesillere dikkat çekildi.

Yazar Yücel Feyzioğlu ve Gazeteci-Yazar Muhsin Ceylan’ın fitillediği hararetli tartışma, akşamın ilerleyen saatlerine kadar devam etti. Proğramın sonunda Halil Gülel,”Muhabbet Bağının Gülleri”, “Sevdikçe Şenlenir Kırmızı Güller”, “Türkün Altın Işığı” ve “Bir Erenekon Bin Ergenekon” adlı şiir kitaplarını okuyucular için imzaladı.