Referans Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Gençlik Kolları Bayramlaşma Programı

Avrupa Türk İslam Birliği Gençlik Kolları genel merkezde düzenledikleri bayramlaşma programında bir araya geldiler. Programa başta ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, Genel Sekreter Oğuzhan Erkmen, Genel Başkan Danışmanı Nurdoğan Aktaş, Gençlik Kolları Başkanı Bekir Erzen, Kız Kolları Başkanı Özlem Çelebi ile uzak yakın demeden ATİB bünyesinde faaliyet gösteren derneklerin gençlik kolları yönetimleri ve kardeş kuruluşların temsilcileri katıldılar.


NRW Bölge Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Ahmet Murat’ ın sunduğu program, ATİB Bremen Gençlik Kollarından Ensar Korkmaz’ ın okuduğu Kur-an tilavetiyle başladı. Gençlik Kollları Yönetim Kurulu Üyesi Fikret Turan’ ın gençlik kolları için bayramlaşma programına özel yazdığı şiiri okuması programa katılanların büyük beğenisini topladı.


Daha sonra ATİB Kız Kolları Başkanı Özlem Çelebi yaptığı selamlama konuşmasında, “21 Yüzyıl şimdiden insanlık adına görülmemiş vahşetlerin tavan yaptığı bır yüzyıl olarak tarihe geçmiştir. Bir yandan 11 Eylül olaylarını bahane alarak İslamı hedef tahtasına oturtan ve milyonlarca masum insanların canına kıyan sözde ‘hümanist’ bir zihniyet, diğer yandan dünyada kurduğu bağlılık dengesinden dolayı eleştirilere ve engellerden uzak binlerce Uygur Türkün katleden bir anlayış, ve yine bölge dengelerini değiştirmek uğruna şirket kurarcasına terör örgütü kuran ve kirli oyunları için taşeronluk yaptıran vahşi bir zihniyet. Keske sizlere daha mutlu mesajlar daha güzel şeyler anlatabilseydik ama malesef yaşadığımız bu acılı günler, buna müsade etmiyor” dedi.


Ardından ATİB Gençlik Kolları Başkanı Bekir Erzen kürsüye gelerek bu topraklarda yaşayan her Türk gencinin şuurlu, kendi değerlerine hakim bir şahıs olarak yetişmesi gerektiğine değindi. Erzen “Baskın bir kültürün altında ezilmeden asimile olmadan hayatlarımızı idame ettirmenin yolu kendimizle yapacağımız muhasebeden geçmektedir. Çoğu zaman duyuyoruz veya okuyoruz bizim kültürel değerlerimize karşı bir saldırı olduğunda veya değerlerimiz küçümsenildiğinde doğal olarak bir takım reaksiyonlar gösteriyoruz. Fakat başkalarından saygı beklerken ve bize ait olana değer göstermelerini beklerken acaba bizler ne kadar değer veriyoruz. Acaba bizler yeteri kadar kültürümüzü yaşıyormuyuz? Kültürümüzün güzelliklerini karşı topluma olması gerektiği gibi yansıtabiliyormuyuz? Dilimizi nasıl kullanıyoruz, dinimizi nasıl yaşıyoruz, tarihimizi yeteri kadar biliyormuyuz? Türkülerimizi dinliyormuyuz? Işte tüm bunların muhasebesini yaparak önce kendi durumumuzun bir tespitini yapmalıyız. İnanın arkadaşlar insan kendisini değiştirmeye başlarsa kendinde gördüğü bir kusuru ortadan kaldırırsa toplumun genelinde olan bir kusurda kendiliğinden ortadan kalmış olacaktır” dedi. Tüm gençlerin geçmiş bayramını da kutlayan ATİB Gençlik Kolları Başkanı Bekir Erzen konuşmasını programa katılan ve emeği geçen herkese teşekkür ederek sonlandırdı.


Programa katılan ATİB Genel Başkanı İhsan Öner’ de yaptığı konuşmada gençliğin ve gençlik çalışmalarının önemine değindi. Kurulan derneklerin, camilerin ve külliyelerin gençlere ihtiyacı var diyerek sözlerine başlayan Öner, “Bu gün derneklerimizin ve camilerimizin belli yaşın üstünde olan artık altı ayını Türkiye’ de altı ayını da buralarda geçiren insanlarımızdan çok bizi yarınlara taşıyacak geleceğimiz dediğimiz heyecanlı dinamik gençlerimizle ve çocuklarımızla dolup taşması bizim için önemlidir. Göreve geldiğimizden beri de hep bunun altını çizip buna vurgu yaptık. Bu yüzden gençlik çalışma ve faaliyetlerine her türlü desteği veriyoruz vermeye de devam edeceğiz” dedi. Türkiye’ de yaşanan terör olaylarına da değinen Öner, “ülkemiz büyük bir oyunun içerisindedir. Ülkemiz kaosa sürüklenmek isteniyor. Her gün duyduğumuz terör olayları, içimiz acıtan şehit haberleri her birimizi derinden üzmektedir. Ama bu olayların sorumluları bilsinler ki biz sabırlı bir milletiz, kimse bu milletin sabrını ölçmeye kalkmasın Allah sabrımızın taştığınıda kimseye göstermesin” dedi. ATİB Genel Başkanı İhsan Öner konuşmasını programda emeği geçen ve programa katılan gençlere teşekkür ederek sonlandırdı.


Kahvaltı ikramınında yapıldığı ATİB Gençlik Kolları Bayramlaşma Programı ATİB Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Orhan Yavuz ve Höchst Gençlik Kollarından Alparslan Turan’ ın okuduğu marş ve türkülerle son buldu.