Referans Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Göppingen‘ de Irkçılığa Karşı Açık Kapı Günü

ATİB Göppingen Türk Kültür Merkezi ırkçılık ve ayrımcılığa karşı birlik beraberlik mesajı vermek gayesiyle açık kapı günü düzenledi.


Almanlar‘ ın yoğun ilgi gösterdiği açık kapı gününde Cuma Hutbesi Almanca olarak okundu. Almanlar‘ ın dikkatle takip ettikleri Cuma Namazı sonrası dernek konferans salonunda program yapıldı. Programa Göppingen Belediye Başkanı Gabriele Zull, T.C. Stuttgart Muavin Konsolosu Şeref Karafilik, Prof. Dr. Giovanni Orru, ve Protestan Kilisesi Dekanı Rolf Ulmer anlamlı konuşmalarıyla katıldılar. Uluslararası Irkçılıkla Savaş Haftası olması hasebiyle her konuşmacı ırkçılığın ve ayrımcılığın çağın en korkunç hastalığı olduğuna dikkat çekerek birlik ve beraberlik mesajları verdiler.


ATİB Göppingen Türk Kültür Merkezi yönetim kurulu üyelerinden Müjgan Ersoy‘ da yaptığı selamlama konuşmasında "Almanya Müslüman Türkleri olarak 53 yıllık göç tarihimizin en zor günlerini yaşıyoruz. Özellikle kominizmin yıkılmasından ve 11 Eylül saldırılarından sonra İslamafobi denilen yeni bir kavramla tanıştık ve o günden itibaren dünyanın herhangi bir yerinde veya Almanya‘ da işlenen suçlara bizde ortak edildik" dedi. Ersoy konuşmasını, " Bizim inancımıza hepimiz Hz. Adem(A.S.)‘ dan geldik. O‘ da topraktan yaratıldı. Bu yüzden biz Derviş Yunus‘ un dediği gibi; Bütün insanlara aynı gözle bakar renk, ırk ve inançlarından dolayı ayrım yapmayız" sözleriyle sonlandırdı.