Referans Referans Referans Referans Referans


Kadınlar Remscheid` da Sorunlarını Tartıştı

ATİB Kadın Kolları ve Landschaftsverband (LVR) işbirliği ile Remscheid derneğimizde düzenlenen toplantıda Türk kadınlarının sorunları bir kez daha masaya yatırıldı. Solingen Uyum ve Eğitim Merkezi tarafından da desteklenen toplantıda konuşan ATİB Kadın Kolları Başkanı Hacer Diker; "ATİB kültürel ve sosyal alanlarda hizmet vermektedir. Yeni nesillerin ve özellikle genç kızlarımızın sorunları değişmiştir. ATİB Kadın Kolları olarak uzman kişilerin desteğini alarak bu konuları tartışıyor ve yeni çözüm yolları arıyoruz" dedi.


LVR kuruluşunda görev yapan sosyal pedagog Meryem Ödemiş, hangi alanlarda hizmet verdikleri konusunda hanımları bilgilendirdi ve Avrupa Türk İslam Birliği'nin diğer Türk derneklerinden farklı olduğunu hissettiğini ifade ederek; üyeler arasındaki dayanışmaya, birlik ve beraberliklerine hayranlık duyduğunu dile getirdi.


ATİB üyesi kadınlara verdiği seminerde hayata dair önemli bilgiler aktaran Meryem Ödemiş, "Her insan hayata farklı bakıyor ve tutunuyor. Bu yaklaşım doğal olduğu kadar yanında bazı sıkıntılar doğurmuyor, değil. Örneğin topluma tam uyum sağlayamamak yalnızca aile hayatını etkilemiyor; şeker, hormonal rahatsızlık, bağışıklık sisteminde bozukluk ve kalb ritmininde düzensizlik gibi beklenmedik sağlık sorunları da yaratıyor. Son yıllarda kadınlar arasında hızla yayılan rahim kanserinin gerginlik, stress, uykusuzluk ve konsantrasyon bozukluğu ile alakalı olduğu ıskalanıyor" dedi.


ATİB Remscheid Derneği'nde düzenlenen ikinci toplantıya Landschaftsverband (LVR) çatısı altında faaliyet gösteren SPZ yetkilisi eğitmen Andrea Orf da katıldı. Türk kadınlarına 'Kendimize ve Çevremize Farkındalık' konusunda bilgiler veren Bayan Orf, kendimizi güçlendirmek için bu toplumda neler yapabiliriz, hiç düşündünüz mü? diyerek konuşmasına başladı ve kadınları uyardı: "Geçmişe ve geleceğe fazla takılmadan kendimize ve etrafımıza sevgi ile bakalım. Zatımıza hoş bakalım. Kendimize zaman ayıralım. Dışımızdaki inanları ve olayları az yargılayalım ki beynimiz yorulmasın, çünkü stres denilen şeyi bunlar tetikliyor".

Algılama, bilinç, niyet, duygu, korku ve takıntı kavramlarını açıklayarak örnekler veren Bayan Orf konuşmasını "Bizim profesyonel olarak verdiğimiz hizmeti, ATİB'in gönüllü olarak yapması gurur verici bir olay. Sizlere tek bir tavsiyede bulunabilirim: Kendinizle barışık olun, mutlu olun" diyerek konuşmasını tamamladı.