Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Köln Eğitim ve Kültür Merkezinde Görev Değişimi

ATİB bünyesinde milli ve manevi değerlerimizin yaşatılması için gayretle hizmet veren Köln eğitim ve kültür merkezi yıllık olagan kongresini kalabalık bir katılımla gerçekleştirerek önümüzdeki bir yıl boyunca görev yapacak Dernek Başkanı ve yönetim kurulunu seçti.


Divan Başkanlığını ATİB eski Genel sekreterlerinden Zeynel Besleney' in yaptığı kongrede üyeliklere ise Eski gençlik kolları genel başkanı ve NRW bölge Başkan yardımcısı Nihat Murad, bölge hilal yardım sorumlusu Hacı İbrahim uzun ve MHW Başkan yardımcısı Kamuran Dönmez seçildi. Açılış konuşmasını yapan dernek Başkanı Yaşar Arslan ”Bütün gayretimizle iyi şeyler yapma çabası içerisinde olduk ancak buna ragmen çalışmalarda noksan taraflarımız oldu. Ancak kadın kollarımız hiç bir boşluk bırakmadan gecelerini gündüzlerine katarak fedakar bir şekilde görevlerini fazlasıyla yerine getirdiler” dedi.Daha sonra Kadın kollarının yaptığı çalışmalara teşekkür etme adına ATİB Genel Başkanı İhsan Öner tarafından Bir plaket veridi.


Mali ve faaliyet raporlarının okunarak ibra edimesinin ardından Başkanlık seçimine geçildi.Yapılan iştişare görüşmelerinin sonucu tek aday olarak seçime giren ve katılımcılarında tamamının desteğini alarak dernek Başkanlığına seçilen Mustaf Özkan,yaptığı teşekkür konuşmasında "Eğitim çalışmaları öncelikli hedefimizdir.Çalışmalarımızda her zaman olduğu gibi Kadın kollarımıza ve Hocamıza çok ihtiyacımız olacaktır" dedi. Daha sonra kürsüye davet edilen Dernek Din görevlisi Saadettin Muştakoğlu "Cenab-ı Allah bu mabetleri insanlık varoldukça var edecektir. Önemli olan bu mukaddes mekanların nasıl idare edilmesi gerektiğidir.Buraları idare edenler İnanıyorum ki Allahın sevgili kullarıdır. Bizleri sadece Camilerimize gelenler ilğilendirmiyor sokaktaki insanlardan bile sorumlu olduğumuzu düşünüyorum bunun için gerekirse kapı, kapı dolaşarak sokaklara çıkarak insanlarımıza ulaşmanın yollarını arayacağız bu kutsal mekanları özellikle çocuklarımıza sevdirmemiz gerekir" dedi. Kongrenin sonunda genel bir değerlendirme konuşması yapan ATİB Genel Başkanı İhsan Öner"Kongrelerimiz kendi kendimizi degerlendimemiz açısından oldukça önemlidir, mensuplarımızında bu düşünce içerisinde kongrelerini sahiplenmeleri gerekir.Buralara yapılan hizmetler hak içindir. Allahın rızasını kazanmak için hep beraber bir mücadele içerisindeyiz. Bu mücadelede Hanımların yaptığı fedakar çalışmalar sonucu verdikleri maddi ve manevi destek için özellikle kendilerine teşekkür ediyorum. Görünüşte bizler Anadoludan bu coğrafyaya rızk kazanmak için geldik ancak birde görünmeyen tarafını düşünelim, bizlerin burada Horasan erlerinin veya Balkanlarda Sarı Saltuk un görevini üstlenmiş olmadığımızı kim iddia edebilir. Kırk yıldır hizmet veren derneklerimiz var bu gün gelinen nokta yokluk içerisinde ve zor şartlarda olmasına rağmen Tarihe adını fedakar olarak yazdıran birinci neslimizin eseridir. Derneklerimiz nesli kurtarmak için vardır. Derneklerimizi Cami hizmeti vermenin dışında Kültürel değerlerimizin öğreticisi ve devamını sağlayıcısı mekanlar olarak yaşatmak zorundayız. Bizlere düşen bizden sonrakilere bu değerlerimzi aktarmaktır dedi." 1915 Ermeni meselesi Sözde soykırımın 100. yılı munasebetiyle oluşan gündemede değinen Genel Başkan Öner"Bu meseleyi Tarihçilere bırakmak yerine soykırım sözünü diline dolayan papa adeta Vatikandan Haçlı seferi ilan etmiştir.Biz sevgi temelleri atan bir milletiz.Günümüzde bile adeta hergün toplu mezarlar ortya çıktığı Avrupanın bir parçası olan Müslüman Bosna da ve bir çok yerde soykırımı yapan Batı önce kendi Tarihini yarğılasın" dedi. Türkiyedeki genel seçimede değinen İhsan Öner" ATİB olarak seçimlerde Tarafsız olduğumuzu söylemiştik ancak biz milli değerlerimizin tarafındayız bayrağımızın, inancımızın ve değerlerimizin karşısında olanlarında karşısındayız" dedi.


Mustafa Özkan Başkanlığında oluşan ATİB Köln Eğitim ve Kültür merkezi yönetim kurulu üyeliklerine şu isimler seçildi.
Mehmet Bahar
Ali Özkardeş
Kamil Sertoğlu
Deniz Aydoğdu
Ertan Kılıç
Selahattin Gündoğdu
Keriman Arslan
Ayşe Ermaya
Hilal Özkan
Fatma Özkardeş
Hatice Dİnler