Referans Referans Referans Referans Referans


“Meslek Altın Bilezik, Ama Gençlerimiz İlgisiz”

ATİB Kadın Kolları, günümüzde meslek eğitiminin hızla önem kazanması ve kadınların ve genç kızların işyeri bulmada çektiği sıkıntılar nedeniyle “Meslek Eğitiminin Önemi ve Türk Gençlerinin Durumu” ve ‘İşsizlik ve Kadın’ konulu iki ayrı toplantı düzenledi. Toplantılara katılan Köln Çalışma Ataşesi Oğuz Tuncay, “Meslek altın bilezik, ama gençlerimiz arasında maalesef ilgi giderek azalıyor” dedi. Bu durumun özel nedenlerinden birinin de yabancı karşıtlığı olduğuna dikkat çeken Tuncay, Köln'de gerçekleşen toplantılarda kadınların farklı konulardaki sorularını cevapladı, genç kızlarımızı çıraklık eğitimi hakkında bilgilendirdi. Gençlerin sağlık sektöründe daha kolay iş bulabileceklerini belirtti.


3. ve 4. nesildeki gevşekliğe işaret eden Çalışma Ataşesi; çocuklarımızın uyuşturu kullanımına yöneldiğini ve bu olayın eğitim alanında görülen sorunlarla yakından alakalı olduğu noktasında anneleri uyardı. “Siz annelerin bu alandaki mücadelede desteğini bekliyoruz ve devlet olarak her zaman her zaman yanınızdayız. Fakat güçlü olmak için de bilinçli olmak zorundayız” diyen Oğuz Tuncay anadilimiz Türkçe’nin öneminden bahsetti ve annelerin evde çocukları ile Türkçe iletişim kurmalarını istedi. Derneklerimizin aslında birer ‘Külliye’ vazifesi gördüklerini ve buralara - özellikle kadınlar tarafından - sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.


ATİB Kadın Kolları Başkanı Hacer Diker ise konuşmasında Türk kadınlarının Almanya’daki sorunlarına değindi. “İş ve eğitim hayatında müslüman kadınların daha çok ayrımcılığa uğradığını hatırlatan Diker, “Müslüman ya da Türk kadını denince Almanların aklına dayak yiyen, zorla evlendirilen veya okuma yazma bilmeyen başörtülüler geliyor. Bu olumsuz bir imajı eğitim yoluyla mutlaka aşmalıyız” şeklinde konuştu.