Referans Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Oberhausen Derneği’ nde Mekke’ nin Fethi ve Anma Programı

ATİB Oberhausen Türk Kültür Merkezi’ nde hem Mekke’ nin Fethi kutlandı hem de Mehmet Akif Ersoy anıldı.


Sunuculuğunu Beyza Çakıcı' nın yaptığı programa ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, ATİB Oberhausen Dernek Başkanı Hidayet Kavasoğlu, dernek yönetim ve üyeleri ile Araştırmacı Yazar Sadettin Turhan katıldılar. Okunan Kur-an’ ı Kerim ve İstiklal Marşının ardından ATİB Oberhausen Dernek Başkanı Hidayet Kavasoğlu selamlama konuşması yaptı. Ardından “Hayata Aşk Penceresinden Bakmak”, “Efendime / Rahmet Damlaları 1”, “Seccadem Islanmıyor” isimli kitapların yazarı Sadettin Turhan kürsüye gelerek kısa bir konuşma yaptı.


Özellikle bayan din görevlilerinin büyük emeği olan programda Şiirler ve İstiklâl Marşı kız çocukları tarafından çoşkulu bir şekilde okundu. Daha sonra ATİB Oberhausen Din Görevlisi İsmail Turfal, günün önem ve anlamını belirten bir konuşma yaparak Mekke’ nin Fethi’ ni farklı açılardan anlattı.


Programa katılan ATİB Genel Başkanı İhsan Öner’ de derneklerde gerçekleştirilen kültürel programların önemine değindi. Öner, “bugün burada gerçekleştirilen programda Mekke’ nin Fethini anmak güzel ama en önemlisi oradaki fetih ruhunu idrak etmek ve anlamaktır. Mehmet Akif Ersoy’ u İstiklal şairimiz olarak anmak önemli ama daha da önemlisi onu anlamak kültürümüze kazandırdığı milli ve manevi zenginlikleri görmektir. Çocuklarımızın, birer şahsiyetli, şuur sahibi çevresine ve içinde yaşadığı topluma fayda sağlayabilmesi için kendi değerlerini bilmesi gerekir. Dilini, dinini ve kültürünü doğru öğrenmesi gerekir. Kendi milli değerlerinden uzaklaşmış toplumların inançlarını da yitirdiğine tarih çoğu kez tanıklık etmiştir. Bizim inançlarımız her türlü aşırılığı reddetmiştir. Bugün kendi kültüründen kopmuş anadilini konuşamayan, türkülerini bilmeyen, mutfağını tanımayan, kısacası özünü kaybeden gençlerin, Afgan Dağları’ nda Talibanı, Suriye’ de İŞİD’ i hayal ettiğini görüyoruz. İşte bizler yapılan bu programlar vesilesiyle, her türlü dernek faaliyetlerimizle özümüzü korumaya şuurlu ve şahsiyetli nesillerin yetişmesine çaba sarfediyoruz. Onlara Mekke’ nin Fethi’ ni anlatırken oradaki bir beldenin kontrol edilmesini ele geçirilmesini değil, tamamen insani değerleri öne çıkararak bir damla bile kan akmadan Efendimiz(SAV)’ in nasıl gönülleri fethettiğini anlamalarını ve İslam Kültürü’ nün nasıl hoşgürüyü, adaleti ve barışı tesis ettiğini göstermeye çalışıyoruz” dedi.


ATİB Oberhasun Türk Kültür Merkezinin düzenlediği program yine gençlerin ve çocukların okudukları şiirlerle son buldu.