Referans Referans Referans Referans Referans


"Alem O' na Muhtaç" Kutlu Doğum Programı

Avrupa Türk İslam Birliği bölge ve derneklerinde her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği "Alem O' na Muhtaç" Kutlu Doğum Programlarına bir yenisini daha ekledi.


ATİB Köln Uyum ve Eğitim Merkezinde gerçekleşen ve dernek yönetim kurulu üyesi Kamuran Dönmez' in sunduğu program büyük bir katılımla gerçekleşti. ATİB Genel Sekreteri Oğuzhan Erkmen, dernek başkan ve yöneticilerinin katıldığı programda çok sayıda gençlerin ve çocukların okudukları ilahiler, şiirler ve kıssadan hisse piyesler büyük beğeni topladı. ATİB Köln Uyum ve Eğitim Merkezi Başkanı Mehmet Karataş yaptığı selamlama konuşmasında programa katılanlara desteklerinden dolayı teşekkür etti.


ATİB Genel Sekreteri Oğuzhan Erkmen' de yaptığı konuşmada sözlerine programda emeği geçen herkese özelliklede günlerce program provaları yaparak gençleri ve çocukları sahneye hazırlayan Genel Merkez Din Görevlisi Seyyit Lüleci ve Eşi Asuman Lüleci' ye teşekkür ederek başladı. Erkmen, "manevi ağırlığı büyük olan bu tür programların önemine değinerek bu programların Peygamber(SAV) sevgisinin aşılanması, O' nun her yönüyle anlatılarak doğru anlaşılmasına zemin hazırlamaktadır" dedi. Son zamanlarda Peygamber(SAV) sevgisinin fazla abartıldığına dair söylemlerede cevap veren Erkmen, "özellikle sosyal medyada Efendimiz(SAV)' e olan sevgimizi, muhabbetimizi aşırı gören bazı guruplar türedi. Halbu ki tarihte hiç bir topluluk, hiç bir insan yoktur ki Efendimiz(SAV)' e olan muhabbetinden dolayı sapıtmış olsun" diyerek Asr-ı Saadet dönemiminin ünlü şairlerinden Hasan bin Sabit(RA)' in Efendimiz(SAV)' e yazdığı övgü dolu şiirini okudu.


Daha sonra ATİB Genel Merkez Din Görevlisi İlahiyatcı Seyyit Lüleci "Hz. Peygamber (s.a.v.) ve Birlikte Yaşamanın Ahlaki Temelleri" konu başlığı altında konferans verdi. Kutlu doğum proğramları ile hedef; Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v )'nu anmak, anlamak ve yaşamaktır. Hz. peygamberin sünnetinin günümüz meselelerinden biri ile ilişkilendirilerek sünnetin anlaşılmasını sağlamaktır diye sözlerine başlayan Lüleci, Hz. Peygamberin müslümanlar nezdindeki yeri ve Birlikte yaşama ahlakının temel ilkeleri konularını Ayet, Hadis ve tarihten örnekler vererek anlattı. Sözlerini "İslam Tarihinde, bir arada yaşama tecrübesinin ferdi alandan başlayarak toplum hayatına ve toplumların birbirleri ile olan münasebetlerinde misalleri mevcuttur" diyerek sonlandıran Lüleci konuyla ilgili kitap tavsiyelerinde de bulundu.
ATİB Genel Merkez Din Görevlisi Seyyit Lüleci' nin konuşma metninin tamamı