Referans Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Gençlik Kolları 15. Kurultayı Köln’de Yapıldı

ATIB Genel Başkanı İhsan Öner, T.C. Köln Başkonsolosluğunu’nu temsilen, Konsolos Adnan Hayal ve Doğu Türkistan Derneğinden Abdulcelil Karataş beyefendi´nin yanı sıra, çok sayıda seçkin davetlinin katıldığı ATİB Gençlik Kurultayı´nda salon Almanya´nın dört bir yanından gelen gençlerle doldu.


ATİB Kuzey Ren Vesfalya Bölgesi´nin evsahipliğini üstlendiği ve Özlem Çelebi´nin sunuculuğunda gerçekleşen Kurultay, ATİB Remscheid Gençlik Kollarının okuduğu Salaten Tuncîna ve dualarla başladı.

Tek bir ağızdan okunan İstiklal Marşı ve ATİB-Köln Derneği Gökkuşağı Anaokulu´nun okuduğu andımız´ın ardından kürsüye ATİB Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Yıldırım, açılış konuşmasını yapmak üzere davet edildi. Yoğun katılımdan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Yıldırım, konuşmasına "Allah- u teala bizlerden düşünüp hareket etmemizi istiyor, ancak düşünen insanlar kurtuluşa erlenlerdir. Bu nedenle yüce kitabımızı anlayarak okuyalım" sözleri ile başladı. Avrupa‘da büyümüş gençler olarak , yaşadığımız ülkelerde söz sahibi olmamız gerektiğine dikkat çektikten sonra, Doğu Türkistan´da katledilen Uygur Türkleri kardeşlerimize sahip çıkmamız gerektiğini vurguladı.


Bremen Merkez Camii ilahi grubunun okuduğu birbirinden güzel ilahilerin ardından, sahneye gelen ATiB Kız Kolları Başkanı Nurhan Aksoy da yaptığı konuşmada, müslüman olduklarından dolayı zulüm gören Uygur kardeşlerimizin sorunlarına işaret etti. “Çin´de yaşanan soykırım, dünyadaki tek örnek değildir. Avrupa´da da her geçen gün aşırı sağ kanat güçlenmektedir“ diyen Aksoy, aynı zamanda ırkçılığın dünyanın her yerinde yaşandığını dile getirdi.

İnsanın olduğu her yerde ırkçı düşüncelerin de buluğunduğu, hatta herkesin her an bunlarla karşı karşıya kalabileceğini ifade eden Aksoy, "Bu yüzden Avrupalı Türkler olarak, günlük hayatımızda sosyal ağları güçlendirmemiz, teşkilatlarda hatta siyasette yer almamız gerekir" dedi.

Dolu dolu geçen programa okunan ilahiler, şiirler, tiyatro gösterileri ve Gençlik Kolları faaliyetlerini özetleyen video, renk kattı.

Köln Başkonsolosluğu adına Adnan Hayal Bey‘in yaptığı teşekkür konuşmasının ardından, ATİB Genel Başkanı İhsan Öner kürsüye davet edildi. Avrupalı Türklerin gençliğini kaybetmeleri halinde geleceğinin olmayacağı konusunda uyarı yapan Öner, "Avrupa’da kendi değer ve ölçülerimize uygun, kimlikli, şahsiyetli gençlerimiz olmazsa,Türk toplumunun zürriyeti devam etmeyecek, geleceği yok olacak demektir. Gençliği olmayanın geleceği yoktur." dedi. Daha sonra, Almanya`da entegrasyon değil, başka kültürlere sahip insanları kabullenme sorunu olduğuna dikkat çeken ATİB Genel Başkanı, gençlerin artık daha yüksek pozisyonlarda görev almalarını ve daha fazla sorumluluk sahibi olmalarını hedeflediklerini söyledi.

Daha sonra 15. Dönem Yeni Genclik Kolları Yönetimi sahneye çağırılarak takdim edildi.


15. dönem Genclik Kollari Yönetimi:

Süleyman Yıldırım-Başkan
Nurhan Aksoy-Başkan
Aybüke Akçay
Begüm Erdem
Damla Eken
Özlem Çelebi
Merve Kandemir
Hatice Kürklü
Nur Atalay
Zehra Tüfekci
Selcuk Düzgün
Ugur Göktaş
Serdar Düzgün
Yunus Kürklü
Ali Öztop
Mustafa Gölcük
Tarik Özyurt
Ali Gökoğlu
Ertan Kılıç


Dostluğun, kardeşliğin, coşkunun, birlik ve beraberliğin yaşandığı Avrupa Türk İslam Birliği 15. Gençlik Kolları Kurultayı, ATİB`de yetişen Ozan Ferhat Kafkas´ın söylediği ve misafirlerin eşlik ettiği türküler ve marşların ardından Abdülkadir Düzgün´ün okuduğu Kur’ân-ı Kerîm’le son buldu.