Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Gençlik ve Kız Kolları 1.Eğitim Programı

Avrupa Türk İslam Birliği Kız Kolları ve Gençlik Kolları, yöneticilerine ilk iç eğitimini gerçekleştirdi.

Evsahipliğini ATİB Darmstadt Emir Sultan Külliyesi´nin üstlendiği seminere, Özel Kalem Müdürü Yavuz Kul, Hessen Bölge Başkanı Şaban Duran, Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Yıldırım, Kız Kolları Başkanı Nurhan Aksoy ve Gençlik ve Kız Kolları yönetimleri katıldı.

ATİB Şeref Başkanı Fikret Ekin‘in komuşmacı olarak katıldığı „Teşkilat yapısında İnsan“ başlığı altında yapılan iç eğitiminde teşkilat nedir, teşkilatçılığın yedi unsuru ve teşkilatta insanın önemini işlendi.

Ekin, bir insan topluluğunun teşkilatlanması için, yedi unsurun bir araya gelmesi gerektiğini ve ancak bu şekilde sağlıklı ve başarılı bir teşkilatlanmadan bahsedilebilir olduğunu söyledi. Yedi unsurun sıralaması şöyle; İnsan, Gaye, Plan, Eğitim, Tanıtım, Vasıta ve Disiplin.İnsan nedir? sorusuna değinerek konuya giriş yapan Ekin, insanoğlunun eşyanın sırrına vakıf olma becerisine sahip olan ve öğrenen, ders cıkaran varlıktır dedi. Teşkilatta insan üç guruba ayrılır, diyen Ekin, lider teşkilatın başı iken, kadro ve üye vucudu tamamlayanlardı dedi.

“Bir sefere üç kişi beraber çıkınca birini emir (başkan) yapsınlar." Hadisinden yola cıkarak, Teşkilatlanmanın ve teşkilatlardaki Başkanların önemine değindi. Dersin ilerleyen vakitlerinde Peygamber efendimiz´in (s.a.v) ülkücülüğünü örnek veren Ekin, davaya inanmak gerektiğini ve insanlara bağlanmamanın önemini vurguladı.

“Bana bir kelime öğretenin 40 yıl kölesi olurum“ diyen Hz. Ali‘nin sözünü hatırlatan Ekin, beşeri münasebetin, ilmi siyasetin, edebin, ahlakın, uslubun ve vefanın teşkilatçı insanda olması gereken niteliklerindendir dedi. Sözlerini „Hayası olmayanın edebi, edebi olmayanın da imanı olmaz“ diye bitiren Ekin‘e, Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Yıldırım teşekkür etti ve ardından Darmstadt Kız Kollarının vermiş olduğu yemek ile iç eğitimi son buldu.