Referans Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Gençlik ve Kız Kolları Eğitim Kampı

ATİB Gençlik Kolları, Hessen Bölgesi’nde yeni dönemin ilk eğitim kampını gerçekleştirdi. Katılımın yoğun olduğu kampa başta ATİB GYK Üyesi Yavuz Kul, Gençlik Kollları Başkanı Süleyman Yıldırım, Kız Kolları Başkanı Nurhan Aksoy, Gençlik ve Kız Kolları Yönetim Üyeleri, Hessen Gençlik ve Kız Kolları Bölge Başkanları İsmail Hakkı Öner ve Nur Atalay katıldılar.


Cumartesi sabahı başlayan eğitim semineri, Sosyal Pedagog Sevgi Mala ÇALIŞKAN hanım‘ın sohbeti ile başladı. Dersinde „Namus“ kavramını inceleyen ÇALIŞKAN, öncelikle Namus‘un lügat anlamını ve kaynağını, ardından İslami ve Türklük çerçevesi içinde Namus anlayışının önemini ve toplumdaki etkilerini belirtti.


Yazar Nazım Alemdar, „Yüz Yıllık Ermeni Yalanlarını‘‘ inceleyerek, gençlein bu konuda her daim karşılaşacakları zorluklara ve sorunlara dikkat çekti. Her gencin eline belgelerle dolu bir dosya veren Alemdar, bugüne kadar Ermeni meselesinde ortaya çıkan yalanları ve iftiraları, akademik çalışmaları ile sundu. Ayrıca o tarihte Türkiye‘nin şartlarını ve durumunu izah ederek gerçekleşen tehcir’in, asıl nedenlerini ve tehcir esnasında insanları korumak için yapılan hazırlıkları dinleyicilerine anlattı. Gençlere bu konuların ehemmiyetini tekrar hatırlatan Alemdar, şuurlu ve bilinçli bir gençlik yetiştirmenin farz olduğunu belirtti.


Ardından Kız Kolları Başkanı Nurhan Aksoy ve Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Yıldırım‘ın hazırlamış olduğu grup çalışmasında, gençlere hitabet sanatının kurallarını ve önemli hususlarını izah ettiler. Bunun için, her genç bir dakika içerisinde Teşkilat, Gaye, İslam, Lider gibi, günlük kavramları kameranın önünde anlattılar. Ardından bu görüntüleri analiz ederek, gençlere ilerde retoriklerini geliştirebilmeleri için ipucuları verdiler.


Günün son programı ise Araştırmacı Yazar Latif Çelik‘in vermiş olduğu ocakbaşı sohbeti ile devam etti. Kültür tarihçilerini ve Almanya‘da Türk izlerini ele alan Çelik, atalarımızın Almanya‘da bıraktıkları etkilerini sundu. Bunlardan bazıları, Mehter takımının klassik müziğe verdiği tesir ve bununla beraber doğan polifonik korolar, Karakoyunlu Mehmet Paş‘nın ilk pişirdiği kahve ile beraber Almanya‘da başlayan kahve rağbetleri gibi konuları dile getirdi.


Dolu dolu gecen ilk günün ardından, genç Ozan Ferhat Kafkas, gençlere türkü ziyafeti çekererek, türküler ve marşlarla akşamı noktaladı.

Kamp‘ın son gününde Oberreifenberg‘in güzel ormanlarında yürüyüş yapıldı. Kahvaltı’nın ardından Gençlik Kolları Eğitim Sorumlusu Uğur Göktaş gençler ile sohbet etti. Anlamlı sohbetten sonra, Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Yıldırım gençlere öğütler vererek, tekrar görüşme temennisiyle, veda etti.

Kamp, Hessen Kız Kolları Yönetim’in yapmış olduğu değerlendirme ile sona erdi.