Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Göppingen’ de Meslek Eğitimi Semineri

ATİB Göppingen Türk Kültür Merkezi’nin davetlisi olarak gelen Stuttgart Başkonsolosluğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Ayşe Günaydın vatandaşlara Türkiye ve Almanya’daki yeni mevzuat konularında detaylı bilgiler verdi.

Günaydın, "Gençlerimizi iyi bir şekilde hayata hazırlamamız gerekmektedir. Bunun için bizler her zaman vatandaşlarımızın hizmetindeyiz. Gençlerimiz meslek edinme ve seçme konularında bizimle daima temasda bulunmalıdırlar. Bu nedenle meslek eğitiminde sunulan fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmalıyız. Söz konusu fırsatları tanımak, en uygun mesleği tespit etmek, başvuru şartlarını öğrenmek ve çocuğunuzu yönlendirmek ve gerektiğinde yakınınızdaki iş ajansı meslek bilgilendirme merkezlerine başvurmakta tereddüt etmemelisiniz. Öncelikle bir meslek öğrenin. Yani önce altın bileziği kolunuza takın, sonra çalışma hayatına atılın. Bilgi mi istiyorsunuz veya eğitim için işyeri mi arıyorsunuz? Çalışma ajanslarının meslek danışmanlarına, meslek bilgi yerlerine (BİZ) veya ticaret ve esnaf odalarına, başkonsolosluklara müracaat edin" dedi.


Yeni torba yasası nedeniyle sorulan soruları da tek tek cevaplayan Günaydın, Türkiye’den borçlanarak emeklilik mevzuatı ile emekli aylığı alanların dikkat etmeleri gereken hususları da anlattı.

ATİB Göppingen Türk Kültür Merkezi Başkanı Doğan Tufan da yaptığı konuşmada’ “gençlik geleceğimiz, bütün yatırımlarımız gençliğimizedir dedi ve şöyle devam etti; Dernek ve cami başkanlarımız, imamlarımız, öğretmenlerimiz, resmi görevlilerimizle el ele vererek gelecek nesillerimize sahip çıkarak onları milli kimlikli olarak yetiştirmeliyiz”dedi.