Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB GYK TOPLANTISI YAPILDI

ATİB 26. Dönem, 4. Genel Yönetim Kurulu (GYK) toplantısı, Genel Merkez binasında gerçekleştirildi. Genel Başkan İhsan Öner, toplantının açış konuşmasında, 26. faaliyet döneminin ilk senesinin tamamlanması münasebetiyle, son icraat yılının kısa bir değerlendirmesini yaptı.


Genel merkezin yeni binasındaki henüz daha inşaatı bitmemiş olan caminin açılışını Ramazan’dan önceye yetiştirmeğe çalıştıklarını, daha sonra da ATİB’in 25. Yılını ve bina açılışını birlikte yapacaklarını söyleyen İhsan Öner, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan talep ettiğimiz hocalar da Ramazan öncesi gelmiş olacak, dedi. Referans Dergisi’nin 5. sayısının çıktığını, yakında Divan Gazetesi de teşkilatın aylık yayın organı olarak yayın hayatına gireceğinin müjdesini veren ATİB Genel Başkanı, Almanya’da bu sene sonbaharda yapılacak parlemanto seçimlerine dikkat çekerek, “Dernekler kendi bölgelerindeki siyasi parti adaylarıyla yakın diyalog kurarak, çifte vandaşlık, yabancı düşmalığı gibi önemli meselelerimizi sahiplenmelerine katkıda bulunsunlar” dedi.

Konuşmasında gençlerin ve okul çağındaki çocukların eğitimine ağırlık verilmesinin üzerinde duran Genel Başkan İhsan Öner, “Teşkilatlarımızı sadece bir mahalle camisi olarak görmeyin, oralar aynı zamanda eğitim merkezleridir” dedi. vurguladı.


Genel Sekreter Mahmut Aşkar da, Referans Dergisi ve Divan Gazetesi’nin yanısıra, ATİB internet sitesindeki yeni değişiklik ve yakında Almanca kısmının da devreye gireceği çalışmalar hakkında bilgi verdi. Aynı zamanda Almanya Müslümanları Merkez Konseyi (ZMD)’nin Genel Başkan Yardımcılığını da (ATİB adına) yürüten Aşkar, ZMD ve onun üzerinden yürütülen faaliyetler hakkında ve diğer kuruluşlarla sürdürülen “Anadil Türkçe” ortak girişimiyle ilgili bilgilendirme yaptı.

Gündemin serbest kürsü bölümünde, GYK üyelerinin çeşitli konulardaki görüşlerine yer verildi.

Daha sonra Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tibyan Taşkın, gerçekleştirilen proğramlarla ilgili özet bilgi sunmasının ardından, Kadın Kolları Başkanı Hatice Sever, Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Yıldırım, Hac ve Umre Organizasyonu Başkanı ve Genel Muhasiplerden Ramazan Çakır, Bölge Başkanları Şaban Duran, Harun Kılıç, İbrahim Tüfekçi, Cihat Zorlu (ATİB Belçika Federasyonu Başkanı), Hanefi Şimşek (Abdülcelil Akyüz’ü temsilen), Hilal Yardım Kuruluşu adına Muhasip Ramazan Özdemir ve diğer birimlerin başkanları yapılan faaliyetler hakkında GYK Üyelerini bilgilendirdiler.