Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB-İftarı’nda Dostlar Buluştu

Artık bir gelenek haline gelen ATİB-İftarı, bu sene de farklı kesimlerden insanların, sivil kitle kuruluş temsilcilerinin ve ATİB camiasının buluşmasına vesile oldu. Yeni genel merkez binasında verilen iftar yemeğine yüzlerce davetli katıldı.


Müslüman çatı kuruluşlarının temsilcilerinin yanısıra, siyaset ve iş dünyasından, akademik çevrelerden, Katolik Kilisesi’nden, Almanya’daki Türk yazar ve gazeteci camiasından davetlilerin iştirak ettikleri ATİB-İftar proğramı, Genel Sekreter Mahmut Aşkar’ın misafirleri selamlamasıyla başladı. Daha sonra ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, yaptığı açış konuşmasında, Avrupalı Türklerinin maruz kaldıkları ayrımcılığa dikkat çekti. Almanya’da yaklaşan genel seçimlerde, Alman vatandaşı Türklerin mutlaka oylarını kullanmalarını tavsiye eden ATİB Genel Başkanı Öner, “Farklı din ve ırklara mensup insanlarla birlikte yaşama kültürümüzün kaynağı İslam’dır” dedi.


Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Parlemantosu’nda Yeşiller (Bündnis 90/Die Grünen) partisinden milletvekili Arif Ünal’ın, Hıristiyan-Müslüman Toplumu Derneği (Christlisch-Islamische Gesellschaft e.V.) Müdürü Dr. Thomas Lemmen’in ve Osnabrück Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bülent Uçar’ın kısa konuşma yaptığı iftar yemeğinde, Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi, KRM (Koordinationsrat der Muslimen in Deutschland) adına dönem sözcüsü Aiman Mazyek’e de söz verildi.


Ozan Yusuf Polatoğlu’nun okuduğu ve ATİB-İftar’ına adadığı şiir, güncel konuları ihtiva etmesinden dolayı, solunu dolduran davetliler tarafından büyük beğeni topladı

ATİB camiasından ve diğer davetlilerin yanısıra, DİTİB Genel Başkanı Prof.Dr. İzzet Er, IGMG (Milli Görüş) adına Eski Genel Başkan ve Onursal Başkan Yavuz Karahan Çelik, Almanya İslam Konseyi (Islamrat) Başkanı Başkanı Ali Kızılkaya, Almanya Müslümanları Merkez Konseyi (ZMD) Başkanı ve KRM (Almaya Müslümanları Koordinasyon Konseyi) Dönem Sözcüsü Aiman Mazyek, İslam Kültür Merkezleri (VIKZ) adına Eski Genel Başkan Mehmet Yılmaz, Avrupa Türk Caferiler Birliği (ATCB) Genel Başkanı Mehmet Irmak, Avrupa Türk Kültür Birliği (ATB) Genel Başkanı Erol Yazıcıoğlu, Avrupa Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fuat Mansuroğlu, Zaman Gazetesi Grubu adına Cuma Ördü, Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) adına Köksal Kuş, T.C. Köln Başkonsolosluğu adına Çalışma ve Sosyal İşler Ataşesi Oğuz Tuncay, MÜSİAD-NRW Başkanı Orhan Bilen, IRH-Başkanı Ramazan Kuruyüz, BIG Partisi Genel Başkanı Haluk Yıldız ve ZMD Eski Başkanı Dr. Ayyub Köhler, iftar yemeğine katıldılar.