Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Gençlik Kolları Niedersachsen Eğitim Kampı Yapıldı

ATİB Gençlik ve Kız Kolları, Aşağı Saksonya Bölgesi’nde ikinci eğitim kampını gerçekleştirdi ve bu Kamp aynı zamanda 2. Dönemin son kampı idi. Böylelikle, bütün Bölgelerimizde ikinci Kamplar gerçekleşmiş oldu. Katılımın yoğun olduğu kampa, başta ATİB GYK Üyesi Yavuz Kul, Gençlik Kollları Başkanı Süleyman Yıldırım, Bölge Kız Kollları Başkanı Zehra Tüfekçi, Gençlik Kollları Eğitim Sorumlusu Uğur Göktaş, Gençlik ve Kız Kolları Yönetim Üyeleri, Bremen 1, Bremen 2, Bielefeld ve Osnabrück Gençlik ve Kız Kolları katıldılar.


Cuma akşamı başlayan eğitim semineri, ATİB Şeref Başkanı Fikret Ekin‘ in sohbeti ile başladı. Dersinde „Tarih Şuuru“ kavramını inceleyen Fikret Ekin Bey, öncelikle Tarih‘in lügat anlamını ve kaynağını açıkladı.


Ardından Gençlere Tarih Şuuru`nun ehemmiyetini tekrar hatırlatarak, şuurlu Tarih, yani gecmişteki bilgileri bugüne taşımak ve bilgileri değerlendirmenin önemini belirtti. Aynı zamanda Tarihten de önemli örnekler vererek, güzel vede faydalı geçen Sohbetini, soru – cevap kısmı ile bitirmiş oldu.


Cumartesi sabahı eğitim semineri, İlahiyatçı Hakkı ARSLAN M.A. „Kul olarak Rasulullah“ sohbeti ile başladı. Öncelikle „Suurlu Genclik`in ve hikmet“in lügat anlamını açıkladı. Daha sonra Peygamber efendimizin sevmenin önemine ve eşleri ile olan münasebetlerine değinildi.


Program öğlen Namazı ve öğlen yemeği ardından Sosyal Pedagoglarımız Hülya Akbul Çakır ve Hülya Ceylan hanım‘ların dersi ile devam etti. Konu olarak "Şahsiyet ve Namus" kavramını inceleyen Sosyal Pedegoglarımız, öncelikle Namus‘un lügat anlamını ve kaynağını açıkladıktan sonra, İslami ve Türklük çerçevesi içinde Namus anlayışının önemini ve toplumdaki etkilerini bir Grup çalışması içinde belirttiler.


Günün son proğramı ise Bölge Başkanı ZehraTüfekçi`in, Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Yıldırım‘ın ve Gençlik Kolllari Eğitim Sorumlusu Uğur Göktaş`ın hazırlamış olduğu Münazara Çalışması ile devam etti. Gençlere hitaben Almanya da kendi Kültürümüzün önemine değindiler. Kamera karşısında ve iki moderatör eşliğinde Gençler, lehte ve aleyhte konu hakkında kendilerine ifade ettiler.

Dolu dolu geçen ikinci günün ardından, ‘‘Türkü dinle, Türkü anla‘‘ sözünden yola çıkarak, Genç Ozan Ferhat Kafkas, Gençlere türkü ziyafeti verdi ve Türkü Marşlarla akşam noktalandı. Ozanımıza Osnabrück Gençlik Kolları Yöneticilerinden Orhan Yavuz kardeşimiz eşlik etti.


Kamp‘ın son gününde, Kahvaltı’nın ardından Gençlik Kolları Eğitim Sorumlusu Uğur Göktaş, Gençler ile sohbet etti. Anlamlı sohbetten sonra, Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Yıldırım ve Bölge Başkanı Zehra Tüfekci gençlere öğütler vererek, tekrar görüşme temennisiyle, veda ettiler.

Eğitim Kampı‘na vedalaşmanın ardından son verildi.