Referans Referans Referans Referans Referans


BERLİN' DE MESELELER MASAYA YATIRILDI

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nde düzenlenen toplantıda Almanya'da yaşayan Türklerin meseleleri tartışıldı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve Batı Avrupa Başkonsoloslarının katıldığı toplantıda, çok sayıda STK temsilcileri hazır bulundular.


Berlin Büyükelçisi Sayın Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun ev sahipliğinde yapılan toplantıda, başta NSU cinayetleri olmak üzere aile, eğitim, kimlik, ırkçılık, İslam ve Türk düşmanlığı ve çifte vatandaşlık gibi birçok konu dile getirildi ve görüşler ortaya kondu.

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu yaptığı konuşmasında, NSU cinayetlerine değindi ve Avrupa’da cereyan eden ırkçı saldırılara dikkat çekti. Davutoğlu, her yerde ve her zaman vatandaşlarımızın yanında olacağız diyerek Almanya’da yaşayan 3 milyon Türk’ün yalnız olmadığının altını çizerek, devlet millet işbirliğinin önemini vurguladı.

Berlin'de yapılan toplantıya ATİB'i temsilen iştirak eden Genel Başkan Yardımcısı Yakup Tufan, yaptığı konuşmasında Almanya'da yaşayan Türklerin meselelerini dile getirerek ve aciliyet arz eden konuların altını çizdi. Çifte vatandaşlık, Türkiye ve Almanya'da seçme ve seçilme hakkı, koruyucu aile, gençlerimiz ve kimlik gibi konulardaki görüşlerini ortaya koydu. Konuşmasında Yakup Tufan, ATİB'in onbeş yıldan beri gençlere yönelik yaptığı ''Türkiye Kültür ve Eğitim Gezileri''ne değindi ve kimliğin oluşmasında bu tür faaliyetlerin öneminin altını çizdi. Konuşmasının sonunda ise ''koruyucu aile'' konusundaki prosedüre dikkat çekti. Bu konuda Türk ve Alman resmi makamları ve STK'lar işbirliğinde ''on bin koruyucu/bakıcı aile'' eğitilmesi teklifinde bulundu.

İki bölüm halinde yapılan ve millet devlet kaynaşması ve işbirliğin sergilendiği toplantı dilek ve temennilerin dile getirilmesiyle sona erdi.