Referans Referans Referans Referans Referans


Camilerde Türkçe Kursu Verilsin

ATİB-Göppingen Türk Kültür Merkezi‘nde Tükçe’nin gençlerimize öğretilmesini konu alan bir seminer düzenledi. Seminerde Almanya’da eğitimin önemi ve başarı yolları anlatıldı. Sohbete, üniversite, orta ve lise seviyesinde okuyan öğrenciler, veliler, Türk Kültür Merkezi üyeleri, Stuttgart BİG Partisi Eyalet Başkanı Osman Balcı, işadamlarından Mahmut Yılmazel, Serkan Hıdıroğlu ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.

Türk Kültür Merkezi Başkanı Doğan Tufan yaptığı açılış konuşmasında, Almanya’da eğitimin önemine vurgu yaptı. Eğitimde başarı ve gayretlerinden dolayı, İşletme ve Ekonomi Mühendisi Okan Yavuz’u tebrik ederek, haftanın konuşmacısı olarak kürsüye davet etti.


Yavuz, kendisini tanıtan konuşmasında, “Ben, Ortaokul olan Haupschule 7. sınıftan sonra Gymnasium‘a geçtim. Babam bana hep oku derdi. Allah ondan razı olsun. 7. sınıfa kadar çalışkan biri değildim. Liseyi ve üniversiteyi burada, yüksek lisansımı Amerika‘da yaptım“ dedi.

Yavuz konuşmasını şöyle sürdürürdü: “Başarılı olmak için iyi bir eğitim almalıyız. Hedifimiz olmalı, benliğimizi kaybetmeden okumalıyız. Üniversitede okuyan veya liselerde okuyan arkadaşlarımız bazı sorulara şimdiden cevaplar bulmalıdırlar. Hep soruluyor, neden domuz eti yemiyorsunuz? Neden alkol almıyorsunuz? Benzer sorular her yerde sorulabilir. Bu gibi soruları cevaplayabilmemiz için kendi kültürümüzü öğrenmeliyiz. Kendi kültürümüzü öğrenebilmemiz için de önce anadilimizi doğru bir şekilde öğrenmeliyiz. Ben burada Türkçe konuşmakta zorlanıyorum. Dünya üzerinde Türkçe konuşanların coğrafyasına baktığımız zaman, dilimizin önemini daha iyi anlamış oluruz. Edebiyatta, sanatta, bilim ve teknikte dilimizin yerini gördükçe gururlandığımızı göreceğiz.

İş alanı içerisinde avantajlarını fark edeceğiz. Almanya’da yüz bin civarında Türk İşadamı ve Türkiye’de üç bini aşkın Alman firması bulunmaktadır. Elbette en önemlisi kültürel değerlerimizi doğru bir şekilde öğrenip anlayacağız ve kültürel kimliğimizi koruyacağız. Diğer yandan anadilimizi öğretmen Türkçesi ile öğrenmek, başta Almanca olmak üzere diğer dilleri öğrenmemiz kolaylaştıracaktır. Almanya’da bulunan derneklerimiz koordinasyon içinde bulunmalı ve cami derneklerimiz başta olmak üzere Türkce eğitime de yer vermelidirler. Türkçemiz zengin bir dildir. Ben dilimizin önemli ve büyük bir dil olduğunu öğrendim. Onun için çocuklarımıza dilimizi öğretecek, sevdirecek öğretmenlerimiz, cami imamlarımız olmalıdır. Cami ve derneklerimizde Türkçe kurslar verilmeli ve bu uğurda gayret edilmeli, diğer Türk dernekleri ile ortak projeler üretilmelidir. En başta anne ve babalara Türkçemizin önemi anlatılmalı ki onlarda çocukları Türkçe öğrenmeye teşvik edebilsin.“