Referans Referans Referans Referans Referans


Dortmund Türk Kültür Ocağında Şiir Yarışması

ATİB bünyesinde,eğitim merkezi, kültür ocağı olmanın mesuliyetini bilip o şuurla hizmet etme gayreti içerisinde olan derneklerde kültürel çalısmaların getirdigi hareketliliğin adeta bereketi yaşanıyor.


Bu bereketin yaşandıgı yerlerden biri de en köklü derneklerimizden biri olan Dortmund Türk Kültür Ocağı,okulların tatil olmasını da çok iyi değerlendirerek çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin aynı kategoride katıldığı şiir okuma yarışması tertipledi.


Programın açılısını yapan Dernek Başkanı Cafer Tekin “Uzun zamandır arzu ettigimiz bir programı yaptığmız için çok mutluyuz, gayemiz böyle programları tertip ederek çocuklarımızı şiirle dolayısıyle edebiyatımızla tanıştırmak ve onları bu çalışmaların içinde olmaya teşvik etmektir.“dedi


Kur´an-ı Kerim tilaveti ve İstiklal marşımızın okunmasının ardından yarışmanın jüri seçimi yapıldı. Jüri üyeligine önceki dönemlerde ATİB Genel Başkan yardımcılığı yapan Durmuş Yıldırım, çocuklarımızın yarışmaya hazırlanmasında da büyük emek ve gayretleri olan Dernek Din görevlisi Yüksel Eroglu ve bir çok müzik albümünün yanısıra şiir kitapları, makaleler ve araştırmaları olan özellikle Avrupa daki Türklerin yakından tanıdığı Ozan Yusuf Polatoğlu seçildi. Jüri adına söz alan Durmuş Yıldrım; İstiklal Şairimiz M.Akif Ersoy´un vefatının 77. Yılı munasebetiyle bir konuşma yaptı. Yarışmaya katılan, Burkay Çağdaş, Dernek başkanı Cafer Tekin, Muhammet Temiz, Furkan Berk, Fevzi Abulut, Abdurrahman Tekin, İlyas Akbulut, Akif Tekin, Furkan Çarpışan, Abdulbaki Aslan ve dernek eski başkanlarından İlyas Çarpışan sırayla mikrofana gelerek düzgün, akıcı bir Türkçeyle vurgu, tonlama yapma gayreti içerisinde şiirlerini okudular. Jüri değerlendirmeye geçtiginde söz alan NRW Bölge Başkanı Harun Kılıç, “Millet edebiyatı,anadili olan topluluktur. Bizler burada necip bir milletin mensubu bir parçası olarak bu toplum içerisinde yaşıyoruz, Milletimize mensup olmayı sürdürmek istiyorsak ki bütün gayretimiz bu dogrultuda bizden sonraki nesillerimize anadilimizi ve edebiyatımızı ögretmek zorundayız“dedi. Daha sonra mikrofana davet edilen OzanYusuf Polatoglu “Konu şiir olunca ben büyük bir heyacanla koşarak geldim bu vesile ile dostlarımızı görmektende son derece memnunum, kendi halinde mütavazi bir şiir yarışması da olsa çok önemli bir iş yapılmıştır bunu daha geniş kitlelere duyurmak için hep beraber çalışacağız“ diyerek o kendine has yorumuyla bağlama adlı şiiri okudu. Jüri Başkanı Durmuş Yıldırım ise sonuçları açıklamadan önce “Bu yarışmanın gayesi teşvik etmeye yöneliktir.Çocuklarımız taktire şayan bir yarışma çıkardı, derecelendirirken jüri olarak zorlandık bu program bize göre gayesine ulaşmıştır emek veren herkese teşekkür ederiz “dedi.Gençlik kolları eski Genel Başkanlarından GYK üyesi Nevzat Akbulut ve Nihat Murat Beylerin de katıldıgı programda en genç yarışımacı olan Abdulbaki Aslan birincilige layık görüldü. İkinci Fevzi Akbulut, üçüncü Dernek Başkanı Cafer Tekin seçilirken, mansiyon ödülü İlyas Akbuluta jüri özel ödülü ise Dernek eski Başkanlarından İlyas Çarpışan ´a verildi.

Oldukça heyacanlı ve samimi geçen programın ardından dernek tarafından çigköfte ve pasta ikram edildi. Ayrıca dernek gençlik kolların da programda hazır bulunması geceye ayrı bir güzellik kattı.