Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB' liler İftarda Buluştu

Avrupa Türk İslam Birliği, her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği iftar programlarına bir yenisini daha ekledi.


Bu ramazanda iki ayrı iftar programı düzenleyen ATİB, birinci iftar programında çatı kuruluşlarını, siyasi ve brokratları ağırlamıştı. İkinci gerçekleştirdiği iftar programında ise kendi mensublarıyla biraraya geldi. Fevzi Akbulut' un sunduğu programın açış ve selamlama konuşmasını yapan ATİB Genel Başkanı İhsan Öner sözlerine: "ATİB Ailesi olarak, bir iftar sofrasında daha bizleri buluşturan Rabbime sonsuz şükürler olsun! Geçen Ramazanlardan bugüne kadar aramızdan ayrılarak Hakka yürümüş kardeşlerimi, dava arkadaşlarımı rahmet ve minnetle anıyorum. Sizlere ve bugün buraya gelemeyen bütün ATİB’lilere Cenab-ı Allah’tan sağlık ve sıhhat diliyorum" diyerek başladı. Öner: "Farklı kültürel değerlerin hâkim olduğu Avrupa ülkelerinde yaşayan biz Müslüman-Türklerin, birlikte yaşadığı toplumla uyum içinde yaşarken, milli kimliğini muhafaza etmesi en öncelikli meselesidir. Bizler için de, kendi kültürel kimliğimizi yaşatabileceğimiz yegâne yer, ATİB’dir! Bizden sonraki nesillerin şahsiyet ve kimliklerini bulacakları mekânlar, ATİB dernekleri ve büyük ATİB ailesi olarak toplanacağımız yer ise, ATİB şemsiyesinin altıdır. “Gevşemeyin, asla hüzünlenmeyin. İnanıyorsanız üstünsünüz” ilahi emrinde mealen buyrulduğu gibi; bütün olumsuzluklara rağmen, inanmış Müslümanlar olarak, inancımızı, geleceğe dair ümidimizi yitirmeden, azim, şevk ve imanla mücadelemizi sürdüreceğiz. Çünkü biz, gerçek iman etmiş ve gittiği yola inanmışların, mutlaka üstün geleceğine gönülden inanmış insanlarız. ATİB ailesi, bir taraftan değişik platformlarda buradaki Türk ve diğer milliyetlerden Müslümanları hakkıyla temsil etme ve haklarını savunma mücadelesi verirken, diğer taraftan da, sizlerin fitre, zekat, bağış ve kurbanlarınızı, dünyanın dört bir yanındaki gerçek ihtiyaç sahiplerine birinci elden ulaştırmaktadır. Müslümanlara sunduğumuz bir başka hizmetimiz de, hac ve umre ibadetleridir. Teşkilatların büyüklüğü, sadece sayısıyla değil, verdiği hizmetlerle ölçülür. Ramazan ayının sonuna yaklaşırken, hacca ve Kurban bayramına da şimdiden teşkilat olarak hazırlıklı olmalı, bu manada büyüklüğümü göstermeliyiz!" dedi.


ATİB Eski Genel Başkanı Selahattin Saygın' ında katıldığı programda söz alan Saygın, ATİB' in kuruluş gayelerine dikkat çekerek böylesine önemli ve Müslüman Türk toplumu için elzem görevleri edinmiş bir teşkilatın mensubu olmaktan hepimiz ayrı ayrı gurur duymalıyız dedi. Saygın, Hakkın Rahmetine kavuşmuş Ramazan Eryılmaz, Feridun Zorlu, Mahmut Yılmaz, Ali Kemal Akıl ve Emin Kazancı gibi hizmetleri büyük olan üyelerimizide asla unutmamalıyız diyerek sözlerini sonlandırdı.


ATİB Hilal Yardım Organizasyonu Muhasibi Ramazan Özdemir' de yapılan ve yapılacak olan yardımlar konusunda ATİB' lileri bilgilendirdi.
Oldukça beğeni toplayan iftar programı sofra düzeninden, yemeklerin lezzetine, yemeklerin servisinden, sunumuna kadar katılımcılardan tam not aldı.