Referans Referans Referans Referans Referans


Gençlik Eğitim Kampı Yapıldı

ATİB Gençlik Kolları yeni dönemin ilk eğitim kampını Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde gerçekleştirdi. Bölgedeki gençlerin büyük ilgi gösterdiği kampa başta ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, ATİB Şeref Başkanı Fikret Ekin, Doç. Dr. Ömer Kul, GYK Üyesi Yavuz Kul, KRV Bölge Başkanı Harun Kılıç, Gençlik Kollları Başkanı Süleyman Yıldırım, Kız Kolları Başkanı Nurhan Aksoy ve Sosyal Pedagog Hülya Akbul Çakır katıldılar.


Cuma günü akşam vaktinde başlayan eğitim programının ilk dersinde Doç. Dr. Ömer Kul „Türk Tarihinde Selçukluların Yeri ve Önemi“ konulu dersi ile gençlere Türklerin hangi coğrafyalardan geldiklerini anlattı ve Türk tarihindeki önemli şahsiyetlere ve olaylara vurgu yaptı.


Eğitimin ikinci gününde ise program, Sosyal Pedagog Hülya Akbul Çakır´ın dersleri ile devam etti. "Bize engel yoksa bizmiyiz", "Engellerimizi nasıl aşabiliriz?" ve "Namus" konulu dersler ile gençlerin yaşadıkları toplumda faydalı insanlar olabilmeleri için öncelikle öz güvene sahip olmalarını ve kendilerini hiçbir zaman küçük görmemelerini öğretti. Hayallerin ve Hedeflerin önemini vurgulayan Hülya Albul Çakır, gençlerin durumunu değerlendirdi ve onları bilgilendirdi.


Diğer bir derste ise KRV Bölge Başkanı Harun Kılıç gençlere Türkçe‘nin anadilimiz olduğunu ve bunun Avrupa‘da yaşayan neslimiz için olan önemini anlattı. Derste anadilimizi muhafaza etmemizi ve özellikle gençler arasında doğru kullanılmasındaki önemi ortaya koydu.


Kampın devamında ise ATİB Genel Başkanı İhsan Öner ile sohbet edildi. Sohbetinde gençlere şahsiyetli bir toplum olabilmek ve önyarıgılardan kurtulabilmek için, öncelikle ülkü ve gayenin belirlenmesi gerektğini anlattı. Bununda ancak ´Ben kimim, neyim?` sorusuna cevap vererek mümkün olduğunu bildirdi.


Dolu bir ders programı´nın ardından gençlere „Türk´ü dinle, Türk´ü anla“ adı altında Ferhat Kafkas ve Ahmet Yavaş tarafından türkü ve marş ziyafeti verildi.


Günün sonunda ATİB Şeref Başkanı Fikret Ekin ile ocakbaşı sohbet gerçekleştirildi. „Kul olarak Resulullah“ konu başlığı ile Fikret Ekin gençlere Peygamber Efendimizi anmamız, sevmemiz ve en önemlisi anlamamız gerektiğini anlattı. Hayatımıza örnek alabilmek için Peygamber‘imizin nasıl bir insan, komşu, teşkilat başkanı ve lider olduğunundan söz etti. Bununla beraber gençlere şimdiki toplumda örnek bir insanın nasıl olması gerektiğini anlattı.

Son günde ise Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Yıldırım ve Kız Kolları Başkanı Nurhan Aksoy gençler ile kampın genel değerlendirmesini yaptı.