Referans Referans Referans Referans Referans

ATİB Genel Başkanı İhsan Öner:

"Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun"

Yücelmek, yükselmek anlamlarına da gelen Miraç, Hz. Peygamber Efendimiz’in (sav) şahsında insanın Cenab-ı Allah’ın huzuruna yükselişini sembolize eder. Diğerinden daha üstün olma saplantısından kurtulamadığından, Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında milyonlarca insanın ölümüne sebep olan, rengine ve ırkına göre insanları kategorize eden bu zihniyete en güzel cevap; İslam’ın, "üstünlük takvadadır" ölçüsüdür.

Batı dünyasında İslam dinine mensup olduklarından dolayı ötekileştirilen, zaman zaman Almanya örneğinde olduğu gibi, öldürülen Müslümanlar, birçok İslam ülkesinde de cahiliye dönemini aratmayacak tarzda birbirlerinin kanını dökmeye devam ediyorlar.

Bu mübarek Miraç Kandili’ni vesile kılarak, hanelerimiz ve mabetlerimizde; ailemiz ve din kardeşlerimizle birlikte dünya ve ahiret saadetimiz için Cenab-ı Allah’tan niyazda bulunalım. Özellikle farklı bir kültür coğrafyasında azınlık olarak yaşayan biz müslümanlar için, inanç ve kültür dünyamızda önemli bir yeri olan kandillerin aile boyu ve cemaatle birlikte idrak edilmesini daha anlamlı buluyoruz.

Dünyanın dört bir yanındaki müslümanların, anavatanda ve Avrupa’nın değişik ülkelerindeki din kardeşlerimin ve ATİB camiasının Miraç Kandili‘ni tebrik eder, Yüce Allah’tan bütün insanlığa huzur ve barış ihsan etmesini dilerim.


İhsan Öner
Genel Başkan