Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Genel Başkanı İhsan Öner‘ in Belçika Ziyareti

ATİB Genel Başkanı İhsan Öner‘ in büyük bir ilgi ve memnuniyetle karşılanarak devam eden bölge ve dernek ziyaretlerinin biriside geçtiğimiz hafta sonu kısa adı BTİB olan Belçika Türk İslam Birliğine Bağlı derneklerde yapıldı. ATİB Genel Başkanı İhsan Öner‘ in yanısıra Genel Başkan Yardımcısı Harun Kılıç, Kadın Kolları Başkanı Hacer Diker ve Gençlik Kolları Başkanı Bekir Erzen den oluşan ATİB heyetinin ilk ziyareti Maasmechelen deki Eisden Türk Kültür Merkezinde BTİB Genel başkanı Cihat Zorlu beyin ev sahipliğinde gerçekleşti. ATİB Eski Genel Başkanlarından Selahattin Saygın Bey‘ in de katıldığı program, sohbetin ardından sorularla son buldu. Ziyaretin ikinci programı ise Leopoldsburg derneğine yapıldı. Tuncay Kocoğlu Başkanlığında genç, heyacanlı ve dinamik bir ekiple hizmet veren Leopoldsburg Derneği samimi, büyük bir aile ortamı içerisinde yaptıkları çalışmaların yanısıra kadın kollarının gayretli hedef belirleyen çalışmalarıylada memnuniyet uyandırdı. Heyet, ertesi gün ATİB GYK üyesi Bilal Darıyerinin Dernek Başkanı olduğu Anwers Türk kültür merkezindeki Kahvaltı programında mensuplarıyla buluştu. Fiziki olarak ihtiyaca cevap vermekte zorlanan dernek binasına rağmen fedakar bir şekilde faaliyet gayreti içerisinde olan dernek idarecileri ve üyelerin çalışma azmi de taktirle karşılandı.


Ziyaret edilen derneklerde istişarelerin yanısıra heyetteki birim başkanları kendi çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Bu doğrultuda söz alan Gençlik Kolları Başkanı Bekir Erzen ”Gençlik Kolları olarak günbe gün değişen şartlara hazır, kararlı, sezgisi güçlü, fikir sahibi kendinden sonrakilere yol gösterirken iyi örnek olabilecek, kararlı teşkilat şuuru olan imanlı bir gençliğe ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. Gençlik kollarını yeniden yapılandırarak bu gayeye ulaşmanın gayreti içerisinde olacağız” dedi.


Kadın Kolları Başkanı Hacer Diker ise "Hanımların gerek huzurlu aile oluşumunun sağlanmasında, çocukların yetiştirilmesinde, gerekse teşkilat hayatlarında eğitimli ve motivasyonlarının yüksek olması gerekir. Kadın kolları olarak hanımları sosyal hayatın içerisine çekerken bunları göz önünde bulundurmak zorundayız gayemiz bu istikamettedir" dedi.


Hilal Yardım Organizasyonu çalışmalarına değinen ATİB genel Başkan Yardımcısı Harun Kılıç, "Bizlere verilen emanetlerinizi yerine ulaştırmanın huzurunu yaşıyoruz. Mütevazi bir kurum olmamıza rağmen o kadar çok mağdur insanlarımıza umut oluyoruz ki beklentiler yükseliyor bu beklentilere cevap verebilmemiz için sizlerin desteği gerekiyor“ dedi.


ATİB Genel Başkanı İhsan Öner Belçika ziyaretinde derneklerde yaptığı sohbetlerinde kimlik mücadelesi veren cemiyetlerin önemine değinerek "Hiç bir menfaat ve karşılık beklemeden sadece Allah‘ ın rızasını kazanmak gayesiyle bu cemiyetleri kuranlar ve bugün idare edenler hiç şüphesiz tarih yazmıştır. Gecesini gündüzüne katarak iyi bir insan, iyi bir nesil yetiştirme gayreti içinde olanlara minnet borcumuz var. Dünden daha çok ihtiyacımız olan bu derneklere sahip çıkarak buradaki çocuklarımızı dolayısıyla neslimizi teminat altına almamız gerekir“ dedi.

Son günlerde bilhassa Avrupada kışkırtmalarla İslamafobi‘ nin sıcak tutulmaya çalışılmasına ve müslümanların içinde bulundukları sıkıntılara değinen Genel Başkan Öner öz eleştiri yaparak, "Biz müslümanlar İslami kimliğimize göre yani Kur-an‘ ın emrettiği gibi yaşamak ve inandığımızı hayatımıza tatbik etmek zorundayız. Bu gün yaşanılan sorunların temelinde maalesef bu konudaki samimiyet noksanlığı yatmaktadır“ dedi.

Almanya da ki Irkçı yürüyüşlerede değinen Öner, suni gündem oluşturarak adeta halkı kışkırtan Alman Medyası‘ nın, bu tavrından ve bu ülkenin inşasında inkar edilemez emeği ve hakkı olan insanları hedef göstermekten vazgeçmesi gerektiğini, belirterek medyayı anlayışlı ve hoşgörülü olmaya davet etti.