Referans Referans Referans Referans Referans


Göppingen ATİB’den Ahde Vefa Örneği

Göppingen ve çevresinde 15 bin Türk ikamet ediyor. Bununla beraber şehirde 11 Türk derneği faaliyet gösteriyor. ATİB Göppingen ve Çevresi Türk Kültür Merkezi, 350 metrekare alan yerinde 5 katlı bir külliye olarak bitirilen yeni binasının bölümlerine, derneğin kuruluşuna ve yeni binasının inşaatına büyük katkıları olan eski yöneticilerinin isimlerini verdi.


Göppingen Türk Kültür Merkezi yönetimi, uzun süren inşaat ve restorasyon çalışmalarının ardından, Mittlere Karlstr’deki büyük ve görkemli cemiyet binası ile Hacı Bayram Veli Camii’ni hizmete soktu. İnşaatın başlamasına ve inşaat sürecinde birçok yöneticinin ve cemiyet üyesinin özverili katkıları oldu. Ancak ne yazık ki bu isimler arasından, temel atımından başlayarak inşaata büyük emekleri geçen eski yönetim kurulu başkanı Zeki Ersoy, üyelerden İsmet Yavuz ve Mehmet Çelik’in ömürleri yeni binayı görmeye yetmedi.

Bu nedenle bütün yöneticilerin ortak kararıyla, cemiyet binasının bölümlerinden, Dersane Salonu, Eğitim Kültür Salonu, Gençlik Eğitim-Kültür Salonu ve Çay Salonu’na şu an hayatta olmayan Zeki Ersoy, İsmet Yavuz ve Mehmet Çelik ile ATİB’in Kurucu Genel Başkanı, fedakar ve cefakar büyük dava adamı Musa Serdar Çelebi’nin ismini verdiler.


Onlar isimleriyle yaşayacaklar

Dernek Başkanı Doğan Tufan, “ATİB, Avrupa’daki bütün Türklere ülkümüzün; yaşadığımız ülkelerde örgütlenmiş, eğitimli, zengin ve siyasi hayata katılmış güçlü bir toplum oluşturmak olduğunu dillendirdi. Gelecek yüzyıllarda da kültürel varlığını muhafaza edebilmek; ayakta kalmak, var olmak için takip edilmesi gereken yolu göstermişti.” dedi. Daha sonra ATİB-Göppingen Dernek Başkanı Doğan Tufan sözlerini şöyle sürdürdü: 1987 Yılında ATİB’in kurulması onun devamında ATİB’e bağlı derneklerimizin kurulması aşamasında Genel Başkanımız Musa Serdar Çelebi’nin calışmasına ve gayretlerine şahit olan biri olarak hayranım. Ondaki o heyacan ve azim, ATİB’i Almanya’daki geleceğimiz olan genç nesillerimizin Müslüman-Türk kimlikleriyle yetişmelerine vesile oluyor.

Onun için Kurucu Genel Başkanımız Musa Serdar Çelebi ve milli ve Göppingen’deki Türklere hizmet amacıyla kurulan bu camii teşkilatımzda hizmet eden, kalıcı olan bu eserlerin satın alınması ve inşaatın başlamsı için büyük emekleri oldu. Ancak, ne yazık ki ömürleri bu eseri gürmeye yetmeyen aziz dava arkadaşlarımızın isimlerini salonlarımıza vererek, isimleriyle aramızda yaşamalarını sağlamış olduk ve onlara karşı olan vefa borcumuzu da bu vesileyle yerine getirdik.