Referans Referans Referans Referans Referans


İnsan Eksenli Konferanslar

Avrupa Türk-İslam Birliği (ATİB), Türk-İslam medeniyet değerleri ve kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için, bazen Avrupa’daki, bazen de Türkiye’den davet edilen aydınları Avrupalı Türklerle buluşturmaya devam ediyor.


Bu çerçevede İlahiyatçı-Yazar M. Fatih Çıtlak, ATİB-Darmstadt ve Köln (Genel Merkez) konferans salonlarında insan merkezli sohbetler yaptı. Her iki konferansa da Almanya’da yaşayan Türkler yoğun ilgi gösterdiler. ATİB Genel Başkanı İhsan Öner yaptığı açış konuşmasında; “ATİB olarak yaptığımız bütün faaliyetlerin ve sunulan hizmetlerin odak noktasında sadece insan vardır. Sağlam karakteri, oturmuş şahsiyeti ve iyi eğitimiyle, hem kendi yakın çevresine hem de birlikte yaşadığı topluma faydalı olabilecek insan yetiştirme gayreti içindeyiz. “ dedi


M. Fatih Çıtlak, sohbetinde tasavvuftaki “insan-ı kâmil” kavramından hareketle İslam’ın insana verdiği değer ve yüklediği mesuliyeti örneklerle anlattı. Hz. Mevlana’nın Mesnevi’sinden sık sık örnekler veren ve açıklamalar getiren Çıtlak’ı salonu dolduran insanlar dikkatle dinlediler.