Referans Referans Referans Referans Referans


İslamda Kadın ve Kadın Hakları Semineri

"Müslümanlar ve Hiristiyanlar Birbirleriyle Buluşuyor" programı kapsamında, İslamda Kadın ve Kadın Hakları adlı seminer programı gerçekleştirildi. Program saat 19:00 da ATIB Göppingen Türk Kültür Merkezi Zeki Ersoy konferans salonunda yogun ilgi gördü.

ATİB Göppingen Türk Kültür Merkezi‘nde bu hafta sonu yapılan etkinliğe katılım yoğun oldu. Göppingen Türk Dernekleri Birliği başkanı Vedat Dağ, Eislingen Nizamı Alem Ocağı Başkanı Yüksel Özel, Uhingen DİTİB Başkanı Murat Örsel, Göppingen DİTİB Başkanı Bayram Yardımcı, Göppingen Belediyesi Kültür dairesinden sorumlu Dragica Horvat, Evangelist papazı Rudolf Lughofer, Avukat Andreas Herwig, Firma Weiss‘ın sahiblerinden Rudi Weis ile birlikde kilise temsilcileri ve diğer STK ların katıldığı ve moderatörlügünü ATİB Göppingen yönetim kurulu üyesi Sümeyye Çimen`in üstelendiği proğram, ATİB Hacı Bayram Veli cami imami Hidayet Karahan´ın okuduğu Kuran-ı Kerimin Nisa Suresi 30, 31nci ve Ahzab Suresi 59 ncu ayetlerlerle başladı.


Akabinde okunan ayetlerin Almanca meali okundu.Sümeyye Çimen daha sonra mikrofona Ulm Üniversitesi mensubu Dr.Semih Atasever´i ve Kevser Demir‘i (Medya ve Bilgisayar mühendisliği öğrencisi) davet etti.

Almanlar ile 50 seneyi geçkin bir süredir beraber yaşadığımıza rağmen, bu tür proğramların yeterince yapılmadığı ifade edildi. Sunuma giriş olarak şehir merkezinde yapılan „İslamda kadın denince aklınıza ne geliyor?“ röportaji gösterildi.

Kevser Demir ise İslam‘dan evvel Arap yarımadasında, eski Hindistan ve Avustralya‘daki kadınların durumunu açıkladıktan sonra İslam‘da kadının "Anne" ve "Kız" olarak konumunu anlattı. Daha sonra İslam‘da kadının "Eş" ve "İş-kadını" ve başı örtülü olarak başarı göstermiş kadın akademisyenleri tanıttı.

Soru-cevap faslına geçmeden Kevser Demir, kendi hayatindaki başörtüsü ve görünümünden ötürü yaşadığı haksızlıkları dile getirdi. Almanya‘da yaşayan bir müslüman kadın hayatında ne gibi sorunlar ile karşılaştiğını ve her daim kendisini savunmak zorunda kaldığın ifade eden Kevser Demir, somut örneklerle bunu canlandırdı.Yardımlaşarak ön yargılara ve haksızlıklara karşı caba gösterilmesini isteyen konuşmacıların ardından müslüman bayanların hayatın tam ortasında bulunduklarını göstermek için, genç kadınların hazırlamış olduğu Almanca hadis-i şerif mealli güller dağıtıldı. Misafirler daha sonra uzun uzun soru cevap kısmında fikirlerini, düşüncelerini ve önerilerini paylaşma imkanı buldular. Yaklaşık 3 saat süren program, Göppingen ve Çevresi Dernekleri Birliği Başkanı Vedat Dağ, misafirlere katılımlarından dolayı teşekkür etti ve konuşmacılara birer demet çiçek takdim etti.