Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Kadın Kolları Başkanı Hacer Diker, Almanya Türk Toplumu’nun
iyi eğitilmiş ve donanımlı kadınlara ihtiyacı olduğunu belirterek,
"Kadınlar bir toplumun mimarlarıdır, geleceğinin teminatıdır " dedi.


“Kadın Örgütleri Susmamalıdır”
Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) tarafından düzenlenen NRW-Kadın Kolları Toplantısı’nda konuşan Hacer Diker, kadının toplumun temeli olduğuna inandıklarını, bütün çalışmalarını kadın odaklı hazırladıklarını vurgulayarak, Türkçenin bekası için kadın örgütlerinin elbirliği ile çalışması gerektiğini söyledi.


“İçinde yaşadığımız Alman toplumunda oluşan önyargıları ve yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak; ve kültürler arasında iletişim köprüleri kurmak için kadın örgütleri olarak neler yapabileceğimizi tartışmalıyız. Türk kadınlarını, içerisinde yaşadıkları topluma aktif birer üye olma konusunda desteklemeliyiz. Kendi teşkilatlanmamızı belirli bir noktaya getirdikten sonra, kadın meselesine duyarlı yerli ve yabancı cemiyetler ile irtibata geçerek, Alman Kamuoyunun dikkatini - özellikle genç kızlarımızın meslek eğitimi sorununa - çekmek istiyoruz.” dedi.

“Eğitimin Cinsiyeti Olmaz”
İzin öncesinde 2014 Almanya Eğitim Raporu’nun açıklandığına işaret eden Diker, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu rapora göre; Almanya'da yaşayan Türk kadınlarının yüzde 60'ının meslek eğitimi almamıştır. Ayrıca, Türk kadınlarının yüzde 23'ünün herhangi bir diploması yoktur. Eğitimli olanların ise işverenler tarafından eşit değerlendirilmediği, şirketlerin göçmenleri tercih etmediği görülmektedir. Türk kadınlarının ayrımcılığa uğramaması için bu soruna birlikte çözüm aranmalı, kadın eğitimi alanında somut adımlar atılmalıdır."


Selamlama konuşmasında kadınları dernek ve cami yönetimlerinde etkili olmaya ve görev almaya çağıran Genel Başkan İhsan Öner ise, çocuklarımızın güçlü olması için kadının da güçlü olması gerektiğini ifade etti. ATİB’e üye derneklerde görevli kadın temsilcilerin katıldığı toplantıda, ayrıca sosyal pedagog Sevgi Mala "Kadın ve Yöneticilik" ve eğitimci Meral Yüksel "Kadın ve Din Eğitimi" başlıklı birer sunum yaptı.