Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Kız ve Gençlik Kolları 2.İçeğitimi Gerçekleştirildi

ATİB 12. Dönem Kız Kolları ve 18. Dönem Gençlik Kolları'nın ortaklaşa düzenlediği ikinci içeğitim programı Köln Merkezin'de gerçekleştirildi. Katılımın yoğun olduğu içeğitime, ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, ATİB Genel Başkan Yardımcısı Tibyan Taşkın, Genel Başkanlık Özel Kalem Müdürü Yavuz Kul, ATİB Eğitim sorumlusu Aslıhan Öner, GYK üyelerinden Rüveyde Öztürk, Nazife Dinç, Kız Kolları Başkanı Nurhan Aksoy ve Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Yıldırım'da yer aldı.


İçeğitim, ATİB Genel Başkanı İhsan Öner'in selamlama konuşması ile başladı. Kısa bir durum değerlendirmesi yapan Öner, teşkilatların eğitim konusunda yetersiz olduğuna ve artık teşkilatların eğitim yuvalarına dönüşmesi gerektiğine değindi. Bu değişiklikler için gençlik ve kız kolları'nın daha fazla görev üstlenmeleri gerektiğini söyledi. İçeğitimin birinci dersi "çalışma yöntemleri" adlı başlığı ile ATİB Eğitim sorumlusu Aslıhan Öner tarafından gerçekleştirildi. "İki günü eşit olan ziyandadır" hadis- i şerif ile dersine başlayan Öner, katılımcılara oldukça keyifli, diyalog şeklinde, farklı çalışma metodlarını sundu. Bu metodların arasında Yönetim Kurulu toplantıları da yer aldı.


Birinci iç eğitim de "Teşkilat'ta İnsan" başlıklı ders konusu ile teşrif eden ATİB Şeref Başkanı Fikret Ekin, ikinci iç eğitimde "Beşer-i Münasebet" adlı konuyu işledi. Beşer-i Mübasebet'in açılımını yapan Fikret Ekin, insanlar arası ilişkilerde uyulması gereken kuralları, hem geçmişten hem de günümüzden verdiği örneklerle anlattı. Ekin, özellikle toplum önderlerinin dikkat etmesi gereken hususlardan olan, selamlaşma, tokalaşma, tebessüm etme, adab-ı muhaşeret, iltifat gibi örnekler ile beşer-i münasebetler konusunu pekiştirecek örnekler verdi. ATİB Şeref Başkanı Fikret Ekin "Eğer hesaplı iseniz, zamanınızı telef etmeyin, mihnete talip olup, yenin", cümlesi ile dersi sonlandırdı.


Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Yıldırım'ın yaptıği teşekkür konuşmasının ardından iç eğitim sona erdi.