Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB Genel Başkanı İhsan Öner:
"Mölln ve diğer ırkçı cinayetlere kurban gidenleri rahmetle anıyoruz"

ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, 23 Kasım 1992 tarihinde yabancı düşmanı-ırkçı Almanların, Türklerin oturduğu bir binayı kundaklamaları sonucunda üç Türkün ölümüyle sonuçlanan olayların yıldönümü münasebetiyle aşağıdaki basın açıklamasını yaptı:

İkinci Dünya Savaşı sonrası Almanya'nın bugünkü seviyeye gelmesinde, belki yerli Almanlardan daha çok emek harcayan, ter akıtan Türklere karşı Mölln'de girişilen ve dokuz yaralı üç Türkün ölümüyle sonuçlanan kundaklama olayı, bu tür cinayetlerin ne ilki idi ve ne de maalesef sonuncusu oldu. Daha sonraları Solingen'deki cinayetlerle devam eden ve özellikle Türk/Müslüman göçmenlere karşı olayların seri cinayetlere dönüşmesi, Neonazi Yeraltı Örgütü'yle (NSU) doruk noktasına ulaştı.

Bütün bu yakmalar, planlı öldürmeler, sayısız yaralmalar karşısında, yetkililer işlenmiş suçları, Müslüman azınlığa karşı hayali suçlamalar ve suçlarla örtbas etmeğe çalıştılar: Türklerden ve diğer müslümanlardan potensiyel suçlu yaratma cihedine giderek kamuoyunu yanılttılar.

Mölln katliamının 23. yılında bir daha sorumlu, yetkili merci, kuruluş ve şahıslara sesleniyoruz: Almanya'da bu saatten sonra özellikle Türk ve diğer milletlere mensup müslümanlara karşı düşmanlığı ortadan kaldırmanın yolu, onları dışlamamak, ötekileştirmemek ve potensiyel suçlu gibi topluma lanse etmemektir. Bu da farklı kültürlere mensup olanları, kabullenmek, kucaklamak ve bu çerçevede verilecek eğitimden geçer.

Mölln ve diğer ırkçı cinayetlere kurban gidenlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.

İhsan Öner
ATİB Genel Başkanı