Referans Referans Referans Referans Referans


Mülheim’de Farklı Bir Gece

Dünyanın bir yarısında yılbaşıdır diye milyonlarca Euro havai fişeklere harcanıp heba edilirken, diğer yarısında, açlık ve sefalet kol gezmektedir. Aralık ayı içerisinde M. Akif Ersoy’un, Mevlana Celaleddin Rumi’nin, Seyit Ahmet Arvasi’nin vefatı ve İslam tarihinde bir dönüm noktası olan, Mekke’nin Fethi gibi bizim için önemli günler vardır.


Her sene Aralık ayının son gününe denk gelen “Yılbaşı” gecesi, ATİB teşkilatlarında, yukarıda zikredilen günleri anma proğramları düzenlenir. ATİB-Mülheim teşkilatı da, o günde aile boyu bir proğram tertipledi. Çocuklarla ailelerin birlikte iştirak ettikleri proğramda, Mevlana ve M. Akif ölüm yıldönümlerinde anılırken, Mekke’nin Fethi de değişik yönleriyle anlatıldı.


Mülheim Türk Kültür Merkezi Başkanı Cuma Kürklü’nün açış konuşmasından sonra, Din Görevlisi Süleyman Altıntaş’ın, değişik yaş gruplarına mensup çocuklar ve gençlere hazırlattığı ilahiler, Mevlana’dan ve Mehmet Akif’ten seçmeler, geleceklere nesillere verilen önemin bir göstergesiydi. ATİB-Mülheim Din Görevlisi Süleyman Altıntaş’ın Mevlana, M. Akif ve Mekke’nin fethiyle ilgili konuşmasından sonra ATİB Genel Başkan Başdanışmanı Mahmut Aşkar, bir durum değerlendirmesi yaptı.


Çocuklarımızın kendi değerlerimizi öğrenmesi için gayret sarf edenlere teşekkür ederek konuşmasına başlayan M. Aşkar; “Doğrudan Kuran’dan alıp ilhamı/Asrın idrakine söyletmeliyiz İslam’ı” diyen M.Akif’ten ve Moğol İstilası ile Haçlı Seferleri’nin kasıp kavurduğu Anadolu coğrafyasında, hoşgörü ve sevgiyle insanların gönlünü kazanan Mevlana’dan öğreneceğim güzel ve ibretli şeyler var” dedi. Konuşmasının devamında Aşkar; Mekke’nin fethiyle birlikte, tefecilik ve fuhuşa son verildiğini ve Kaben’nin putlardan temizlendiğini, söyledi.