Referans Referans Referans Referans Referans


Göppingen’de Neonaziler Kınandı

Göppingen şehri, son yıllarda Neonazilerin sık sık boy gösterisi yaptıkları bir şehir haline geldi. Yine Baden Württemberg genelinden yüzlerce Neonazi biraraya gelerek Göppingen’de gösteri yaptılar. Göppingenliler ise sabahın erken saatlerinden itibaren Neonazi gösterisini protesto etmek amacıyla şehir merkezinde kurulan bir platformda, aşırı sağcı düşünceye, ırkçılığa, nefrete, ayrımcılığa ve faşizme karşı söylemlerde bulundular. Büyükşehir Belediye Başkanı Guido Till Kaymakam Edgar Wolf’ ünde aralarında bulunduğu protestoya, Kilise papazları, sendika temsilcileri, siyasi parti temsilcileri Türk derneklerinden ATİB Göppingen Türk Kültür Merkezi, Göcmen Kadınlar derneği, Türk dernekleri Birlikleri başkanı Vedat Dağ katıldılar.


Göppingen’de Nazilere yer yok demek için Belediye önündeki meydanı doldurdular. Belediye başkanı Guidi Tiil ve Kaymakam Edgar Wolf yaptıkları konuşmalarda, her türlü ırkcı teröre lanet ettiklerini insanları birlik ve beraberlik icerisinde barış icerisinde yaşamaları bir hakdır. “Şehrimizde bu tür hareketleri kınıyoruz ve tedbirliyiz” dediler.

Kilise papazları da birlik veberaberlik duası yaptılar. ATİB Göppingen Türk Kültür Merkezi İmamı Hidayet Karahan’ da Türkçe olarak yaptığı dua konuşmasında, „Allahım sen bütün insanlar için barış istiyorsun/ bütün insanların barış içinde yaşamasını istiyorsun. Şehrimize insanların barış içinde yaşaması için bizlere yardım et, hangi din veya milliyet veya hangi dünya görüşünden olursa olsun. Müslümanlar ve hıristiyanlar arasındaki diyaloğu hayırlı kıl, barış yolları arayışında ve diyalog kurmamızda bize yardım et” diye dua etti.