Referans Referans Referans Referans Referans


Osnabrück’te Aile Boyu Sohbet

Almanya’da ATİB çatısı altında hizmet veren en köklü cemiyetlerimizden birisi de, Osnabrück Türk-İslam Kültür Derneği’dir. Geride bıraktığımız haftasonu ATİB Genel Sekreteri Mahmut Aşkar, Cumartesi akşamı gençler, dernek yöneticileri ve din görevlilerinden oluşan bir dinleyici kesimiyle sohbet etti.


Sohbeti esnasında bazen kendi medeniyetimize bir yolculuk yapan, bazen de Almanya ve benzeri ülkelerdeki gençliğimizin mevcut durumumu ve geleceğiyle ilgili konuları yorumlayan Mahmut Aşkar, “Giderek Türkçesizleşen nesillerimizin durumu beni kaygılandırıyor” dedi. Daha sonra sohbet, dinleyicilerden gelen sorulara verilen cevaplarla akşamın geç saatlerine kadar devam etti.


Ertesi günü (Pazar) sabahı da yine Osnabrück Türk-İslam Kültür Derneği’nin, ailelerin iştirakiyle tertiplediği kahvaltıya iştirak eden Genel Sekreter Mahmut Aşkar, başta Dernek Başkanı Metin Kurt ve yönetim kurulu üyelerine, emeği geçen hanımefendilere teşekkür etti. Ev hanımlarının beraberinde getirdikleri kahvaltılıklar masalara dizildikten sonra üç neslin birlikte kahvaltıya oturmasını değerlendiren M. Aşkar; bundan daha güzel manzara ne olabilir, dedi. Yaptığı kısa konuşmada, modernite ötesi sanayi toplumlarında giderek insanların yalnızlaştığına ve ailelerin parçalandığına dikkat çektikten sonra, “Böylesi bir zaman ve ortamda cemaatleşmek ve dernekleşmekten başka çıkar yolumuz yoktur. Kuruluşlarımız, kendimizi güvende hissettiğimiz mekânlardır. Buralara sahip çıkılmalıdır” dedi.