Referans Referans Referans Referans Referans Referans


Remscheid`da Mekke` nin Fethi ve Değerlerimiz Programı

ATİB yıllık faaliyet programı dahilinde her yıl Derneklerde gerçekleştirilen "Mekke nin Fethi" programı Remscheid Türk Kültür Ocağında oldukça görkemli geçti.


Program Dernek din görevlisi Abdullah Atay' ın Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. İstiklal Marşının okunmasının ardından kürsüye gelen Dernek Başkanı HasanAktaş "Aralık ayı, tarihimiz açısından çok önem arz eden hadiselerin yaşandığı bir ay.Bizde dernek olarak sadece Mekken in fethiyle sınırlı kalmayıp,üyelerimizin de istekleri doğrultusunda bu önemli konuları birada toplayan ve bunun yanısıra Derneğimizde eğitim alan çocuklarımızın öğrendiklerini sunabilmeleri açısından da iyi bir fırsat olduğunu düşündüğümüz,geniş bir program hazırladık. Emeği geçen yönetici arkadaşlarıma ve hocalarımıza teşekkür ediyorum." dedi.

Remscheid Türk Kültür Ocağı Gençlik kollarından beş gencin İstiklal Marşını şiir olarak okumasının ardından söz alan NRW bölge Başkanı Harun Kılıç "Bizleri ilgilendiren meseleler de gençlerimizin ilgisiz kaldıgını düşününerek,zaman zaman serzenişlerde bulunuyoruz, bilakis son dönemde yapılan programlar bir kez daha gösterdi ki, dernekler bünyesinde eğitim alan çocuklarımız fırsat verildiği taktirde daha güzel çalışmalar yapacaktır." dedi.


Dernek eğitimcilerinden Elmas Atay hocahanımın eğitimini üstlendiği kızlar ise iki ayrı yaş grubu olarak,ilahiler ve Kuran´ı Kerim den bölümler okuyarak programa ayrı bir güzellik kattılar.Aralık ayı içerisinde vefat yıldönümü olan Abide-i Şahsiyetlerimizden M.Akif ve Mevlana Hazretleri' nin düşünceleri hakkında söz alan, Programın misafir konuşmacılarından Yazar Orhan Aras"Her iki değerimizinde yazdıklarını sadece okumakla sınırlı kalmamalıyız. Onların düşüncelerini, sözlerini,hayatımıza tatbik etmemiz gerekir"dedi.Programın diğer bir konusu olan "'Ben islam iman ve ahlakına göre yaşamayı en büyük saadet bilen,büyük Türk milletini iki cihanda aziz ve mesut görmek isteyen ve böylece islam'ı gaye edinen Türk milliyetçiliği şuuruna sahibim." Diyerek kendini ifade eden Türk İslam Mütefekkiri Seyyid Ahmet Arvasi nin fikirleri hakkında söz alan Programın Misafir konuşmacılarından ATiB Eski Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Çubukçu,"Bütün gayretinin imanlı bir gençlik yetişmesini esas alan. Bunun için çırpınmış, bunun için kafa yormuş ve aramızdan ayrılana kadar da bu istikametini asla bozmamıştır. Bu hususta başkaları ikbal peşinde koşarken Arvasi hoca gözünü "Büyük ideale" dikmiş ve bunun gerçekleşmesi için çaba göstermiştir." dedi


Konuşmaların ardından sahne sahne alan OzanYusuf Polatoglu nu bizzat taktim etmek isteyen Yazar Orhan Aras"Yazdıklarıyla,söyledikleriyle, duruşuyla ve vatana olan sevdasıyla Polatoglu da bir abide-i Şahsiyettir"dedi.Her yıl aynı gün Remscheid da program yapmanın kendisi için de gelenek haline geldiğini söyleyerek söze başlayan Ozan Yusuf Polatoglu, Aşıklık geleneğinin güzel yanlarından olan hikaye anlatımlı Türküyle salondakileri adeta Anadolu da bir köy odasına götürdü.Programın sonunda ise okuduğu "Sarıkamış Destanı" adlı Türküsüyle Şehitlerimizi yadederken salondakilere duygulu anlar yaşattı.

ATİB Eski Genel Başkan yardımcılarından Nurdogan AKTAŞ Beyin de katıldıgı program,dernek yararına yapılan çekilişin ardından sona erdi.