Referans Referans Referans Referans Referans


Uluslararası eksende Doğu Türkistan gerçeği konferansı

Osnabrück Türk-İslam Kültür Derneği`nin koordine ettiği ve Osnabrück’te ki diğer teşkilatlarla ortaklaşa düzenlediği „Uluslararası Eksende Doğu Türkistan Gerçeği“ konferansı büyük bir katılım ile gerçekleşti.


Almanya’ya bir dizi konferanslar vermek üzere, ATİB’in davetlisi olarak gelen İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nden Yrd. Doç. Dr. Ömer Kul, Doğu Türkistan'lı kardeşlerimize yönelik zulüm politikası ile ilgili bilgiler verdi.


21. yüzyılda Doğu Türkistan’da halen yaşanmakta olan zulüm, bütün Müslümanların dikkat etmesi gereken büyük bir kabus halini aldığını belirten Doç. Dr. Ömer Kul, gerçek çözümün, dünya çapında bütün Müslümanların birlik olmasına bağlı olduğuna vurgu yaptı. Uygur Türklerinin şiddetli olarak yürütülen bir nüfus planlamasına da maruz kaldığını belirtti.


Doç. Dr. Kul „Doğu Türkistan'da on binlerce kişi yargısız olarak infaz edilmektedir“, dedikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü: „Çin, kaybolan 30 milyon Uygur Türkü‘nün akıbetini bildirsin, tüm hapishanelerin, karakolların, işkence yapılan tüm askeri tesislerini göstersin. Doğu Türkistan gerçeği, dünyanın ve Türkiye’nin görmezden geldiği, görmezden gelinmese de siyasi çıkarlar uğruna feda edilen bir gerçek. Doğu Türkistanlılar şimdi Kur’an okuduklarında dayak yiyor, Kur’an öğrenmek istediklerinde hapse giriyorlar.“