Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB BW Bölgesi 1.Hacılar Buluşması

ATİB yine bir ilki gerçekleştirdi. ATİB Teşkilatı ile hacca giden hacıları bir araya getirmek, aralarında oluşan dostane ilişkilerin devam etmesi, samimiyetlerinin derinleşmesi ve hatıraların tekrar yaşatılması için Hacıların Buluşması Programın 29.11.2014 de kiraladıkları Plochingen Stadhallle de tertipledi.


450 kişinin katıldığı program güzide bir programla taçlandırıldı. ATİB Dernek hocalarının düzenlediği programda, Kuran ve İlahileri Okumaları, Horb teşkilatının Çocuk gurubunun sahneye hâkimiyeti, ezberlettikleri ilahiler ve özellikle hocalarımızın koro halinde ilahi okumaları muhteşemdi. Açılışını Herrenberg teşkilat hocası Yakup Cal hoca efendinin okuduğu Kur-an' la yapılan programa ayrıca misafir olarak Führt Hocası ve aynı zamanda ATİB Hac Gurup hocası olan Hüseyin Nalkıran Hoca Efendi de katıldı ve programda Kuran okudu.


Açılış konuşması, Baden-Würtemberg Bölge sorumlusu Davut Özyurt tarafından yapıldı. ATİB Bölge Sorumlusu Davut Özyurt, Haç arkadaşlığı aynen asker arkadaşlığı gibidir. Bir aya yakın zamanda birlikte geçirilen süre birçok hatıraların birlikte yaşanmasına vesile olmakta. İstedik ki, bu acı ve tatlı hatıralarımızı tekrar canlandıralım. Tekrar Mekke havasını teneffüs edelim. Lebbeyk nidaları ile inlettiğimiz kutsal toprakları, Peygamber efendimizin mekânı Medine yi, yaşayalım. İnşallah bundan böyle bu programı her sene yapacağız. Dileğim odur ki, sosyal yaşam ve direk iletişimin azaldığı çağımızda bu tür programların sık, sık yapılması ve insanlarımızı bir araya getirerekten bir birliktelik yaşamamızdır. Biz bundan sonraki programlarımızın da böyle dolu geçmesini arzuluyoruz. Bu doluluk bize ayrıca bir moral ve isteklendirme oluyor. Diyerek sözlerini noktaladı.


Daha sonra sahneye, ATİB Hac ve Umre sorumlusu Hanefi Şimşek bey çıktı. Hanefi Şimşek Bey, ATİB Hac organizasyonu hakkında bilgi verdikten sonra seneye hacca gideceklerin mutlaka şimdi den kayıtlarını yapmalarını, aksi halde kontenjan nedeni ile isteseler de gidemeyeceklerini söyledi. Hac da devam eden inşaatın bir beş sene daha süreceğini bu nedenle kontenjan sıkıntısının bu beş sene devam edeceğini bir giden anacak beş sene sonra tekrar gidebileceğini söyledi. Haccın önemini de anlatan Hanefi Bey, "Bu vazifenin genç yaşta yapılmasının daha faydalı olduğunu ve rahat olduğunu dile getirerek. İnsanlarımız maalesef hala bu kutsal vazifenin gayesini anlamıyorlar. Hac turistik bir seyahat değildir. Kulun rabbine olan borcunu ödemesidir. Hacda en ufak bir sıkıntıya bile tahammül edemeyenler var. Biz en düzenli organizatör olmamıza rağmen bazen bizde de sıkıntı olabiliyor. Bunu büyütmemeli. Borç ödemek kolayımı? Elbette değil. Ödediğiniz bu borç sayesinde Arafat a, çıkıp tavafınızı yapınca ananızdan doğduğunuz gibi temiz ve pak olacaksınız. Bu mükâfat kolay elde edilebilirimi? Lütfen elden etekten düşünce değil vaktinde gençken karar verin ve hac görevinizi ihya edin. Değerli hacılar, siz borcunuzu ödemenin huzur ve mutluluğunu yaşıyorsunuz. Lütfen buradan evinize dönünce önce hacca gidemeyen yakınlarınızdan başlayın, onları hacca gitmeye teşvik edin. İmkânlarınız ölçüsünde gerekiyorsa onlara maddi destek olun" diyerek sözlerini bitirdi.


Programda ayrıca ATİB Genel Başkanı İhsan Öner ve Din İşleri Ataşesi Dr. Bilal Doğan beylerin mesajları okundu ve yemek faslına geçildi.