İletişim Kartı

Neusserstraße. 553 50737 Köln ​

7/27 Arayabilirsiniz!

Solingen katliamının 29. yılını anma törenlerine beraberinde Köln, Hagen, Remscheid, Wuppertal ve Dortmund teşkilatlarını temsilen Özlem Başöz, Yücel Adım, Mustafa Aktaş ve Mehmet Arslan ile katılan ATİB Genel Başkanı İmam Cengiz, Untere Werner Str.’deki anıta bir çelenk bıraktı.  

Solingen Katliamı Anıt ziyareti sonrası yaptığı açıklamasında,

’’29 yıl önce yaşanan katliamın acısı daha dün gibi yüreklerimizde’’ diyen Genel Başkan Cengiz, insanı hedef alan şiddetin her türlüsüne karşı olma düşünüş, davranış ve kültürünü oluşturmak için Solingen’i, Mölln’ü, Hanau’u ve diğerlerini de unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını vurguladı.

’’ATİB olarak aralıksız her yıl 29 Mayıs’ta Genç Ailesi’ne yaşatılan katliamı unutmamak ve unutturmamak için olay mahallinde hazır olduk. Çok kültürlü toplum haline gelmiş yeni vatan Almanya’da, güzellikleri paylaşmak için bu tür hadiselerden ders alarak, asli yerlisi yeni yerlisiyle dostça, kardeşçe birlikte ortak bir hayatın henüz kuralamamış olmasının en büyük ispatı, hala devam eden çok çeşitli formlardaki göçmen ve ‘öteki’ düşmanlığının devam ediyor olması’’ diyen Cengiz, ortak güzel yarınlar için başta politikacılarımız olmak üzere bu ülkenin akil her ferdine görevler düştüğünü belirtti.

’’İbret alınmayan herşey tabiatı gereği tekrar eder ve ettiğini hep birlikte yaşıyoruz; ibadet yerleri camiler, sinagoglar ırkçıkların hedefi olmaya hala devam ediyorsa insanlık düşmanı ırkçılığa karşı alındığı söylenen tedbirlerin hangi safhada olduğunu gösteriyor’’ uyarısında bulunan ATİB Genel Başkanı Cengiz, evleri ateşe verilerek uykuda beş aile ferdi canını kaybeden ’’Ben, hepimiz için, birlik beraberlik barış içinde kardeşçe, dostça yaşayalım diye acımı içime gömdüm. Artık böyle acılar yaşanmasın.’’ diyen Mevlüde Genç annenin çağrısına ciddi kulak verilerek, gerekleri de hayata geçirilmedir’’ dedi.

’’Eski Başbakanlardan Sayın Angela Merkel’in ’’Irkçılık bir zehirdir’’ sözünü hatırlayalım. Bu zehrin, panzehiri olan tüm farklılıklara rağmen insan ortak paydasında buluşup barış ve kardeşliğin inşası için demokratik her kurum ve kuruluşla her akil ferde topyekûn bir çaba görevi düşüyor.’’ diyen Genel Başkan Cengiz, açıklamasını ATİB olarak, ırkçılık, göçmen düşmanlığını yaratıp besleyen her türlü siyasi ve sosyal iklimin köklü bir biçimde değişmesi, insan can ve malına yönelik şiddet ve terör saldırılarının işleyicilerinin caydırıcı cezalara çarptırılması ile benzerlerinin tekrarlarına fırsat vermeyecek önlemlerin alınmasına katkı  çalışmalarını şimdiye kadar olduğu yoğun bir halde sürdüreceklerini belirttierek, bitirdi.

Paylaş:

administrator

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir