Referans Referans Referans Referans Referans


ATİB 21. Büyük Kurultay Şöleninde Gönüller Bir Oldu

Avrupa Türk İslam Birliği 21. Büyük Kurultay Şölenini Offenbach‘ da gerçekleştirdi. 7‘ den 70‘ e tüm ATİB' lilerin bir araya geldiği kurultayda, bir yandan Avrupa‘ daki meselelerimizle ilgili önemli mesajlar verilirken, bir yandan da hep bir ağızdan söylenen marş ve türkülerle heyecan tazelendi.

ATİB 21. Büyük Kurultayına, ATİB üst düzey yöneticileri, ATİB‘ e bağlı dernek üyeleri, bürokratlar ve de Avrupa‘ da faaliyet gösteren üst kuruluşların genel başkan ve temsilcileri katıldılar. Başta Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici, ATİB Kurucu Genel Başkanı ve UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi, ATİB Eski Genel Başkanı Selahattin Saygın, ATB Genel Başkanı Erol Yazıcıoğlu, Almanya Müslümanları Merkez Konseyi Başkanı Aiman Mazyek, Batı Avrupa Kırım Türkleri Dayanışma ve Kültür Merkezi Genel Başkanı Rafet Karanlık, IRH Genel Başkanı Ramazan Kuruyüz, UETD Genel Başkan Yardımcılarından Köksal Kuş ve Dursun Döngel ile İGMG Temsilcileri kurultaya katılan misafirler arasındaydılar.


Oğuzhan Erkmen ve Özlem Çelebi‘ nin sunduğu ATİB 21. Büyük Kurultayı Genel Merkez Din Görevlisi Seyyit Lüleci‘ nin okuduğu Kur-an‘ ı Kerim‘ le başladı. Hem İstiklal Marşımızın hem de Alman Milli Marşının gür bir sesle okunduğu programda sahne alan Köln Kafkas Halk Dansları Grubu, muhteşem bir gösteriyle izleyenleri büyüledi.


ATİB‘ in her kurultayında olduğu gibi bu kurultayına da anlam yüklü bir şiir hazırlayan, ozanlık ve aşıklık geleneğinin önemli isimlerinden Ozan Yusuf Polatoğlu, yine 21. Kurultay için hazırladığı şiirle gönülleri çoşturdu. Ardından Kurultay Şölenine ev sahipliği yapan ATİB Hessen Bölgesinin Başkanı Şaban Duran kısa bir selamlama konuşması yaptı.


Daha sonra, 22.03.2014 tarihinde gerçekleştirilen 21. Genel Kurul‘ da tekrar güven tazeleyen ATİB Genel Başkanı İhsan Öner açış konuşmasını yaptı. Bir çok konuda önemli mesajlar veren ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, konuşmasına kısa bir durum değerlendirmesi yaparak başladı: “Ortalama eğitim seviyesi ilkokul düzeyinde olan Birinci Nesil Avrupa Türklerinden, meslek sahibi, işveren, akademisyen, birçok lisanı konuşabilen yüksekokul mezunu ve sadece Almanya üniversitelerinde tahsil yapan Türk kökenli öğrenciler olarak sayıları 50.000’i aşan bir Avrupa Türk toplumuna gelindi.


Madalyonun diğer yüzüne bakıldığında ise; polisiye olaylara karışan, bir taraftan uyuşturucu bağımlısı, diğer taraftan uyuşturucu şebekelerinin ağına düşmüş, hapishane hücrelerinde gencecik ömürlerini tüketen gençlerimiz, kumar-otomat bağımlısı, psikolojik problemleri olan ve bunlara benzer sebeplerden dolayı dağılan aile yuvalarının fertleri, biz Avrupa Türklerinin kanayan bir başka yarasıdır“ diyen Öner, bu durumdan aileler olduğu kadar kendisini Türk ve Müslüman toplumun temsilcisi olarak gören bütün sivil kitle kuruluşlarının, Türkiye Cumhuriyetinin muhatap birimleri ve gelmiş geçmiş tüm hükümet yetkilileri de sorumludur dedi. Ama asıl sorumlunun ayrımcı ve dışlayıcı zihniyete sahip siyasilerin olduğunu sözlerine ekleyen Öner, “biz olaylara ister menfi, ister müsbet toplumsal açıdan bakıyoruz. Ama birileri din veya etnik kökene göre değerlendirme yapıyor“ dedi.


ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, Avrupa‘ da yaşayan Türk ve Müslümanların her seçim arefesinde siyasi malzeme yapıldığınada dikkat çekerek, “bizim içinde bulunduğumuz ülke şartları nazarı dikkate alınmadan, tamamıyla Türkiye siyasetiyle bağlantılı veya seçim yatırımı olarak gördüğümüz her siyasi demeç ve girişimin de karşısında olduğumuz ve olacağımız bilinmelidir!“ dedi.

Çifte vatandaşlık, NSU Cinayetleri, anadil gibi konulara da değinen ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, konuşmasını “Biz bu gök kubbenin altında hoş bir sedayız… Biz hem Almanyalı, Belçikalı, Hollandalı, hem de Türkiyeli, Türk ve Müslümanız!... Bu, bugün böyledir, yarın da böyle olacaktır!.. Hatta eğer sen istersen, kıyamete kadar da böyle kalır!“ sözleriyle sonlandırdı.

[ATİB Genel Başkanı İhsan Öner’ in 21. Büyük Kurulay Konuşması Tam Metni]

ATİB Genel Başkanı İhsan Öner‘ in konuşmasının ardından yine 21. Genel Kurul kararıyla seçilen 27. Dönem Genel Yönetim Kurulu Üyeleri sahneye davet edilerek toplu halde resim alındı. Daha sonra büyük bir azimle ve fedakarlıkla örnek teşkil eden ATİB Mainz Türk Kültür Merkezi Üyesi Sami Doğan ve ATİB SalzgitterTürk Kültür Merkezi Kadın Kollarından Seher Özdemir, gayretlerinden dolayı ödüllerini ATİB Genel Başkanı ihsan Öner‘ in elinden aldılar. Birim başkanlarının selamlama konuşmalarıyla devam eden programda, ATİB Kız Kolları Başkanı Nurhan Aksoy ve ATİB Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Yıldırım‘ da birer konuşma yaptılar. Ardından Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici kürsüye gelerek yaptığı kısa konuşmada samimi ve anlamlı mesajlar verdi. Konuşmasını “biz nerede bir Türk vatandaşı varsa oradayız“ sözleriyle sonlandıran T.C. Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici büyük alkış aldı.


ATB (Avrupa Türk Birliği) Genel Başkanı Erol Yazıcıoğlu, ZMD (Almanya Müslümanları Merkez Konseyi) Genel Başkanı Aiman Mazyek de selamlama konuşması yapan misafirler arasındaydı.Bir kez daha sahne alan Köln Kafkas Halk Dansları Grubu yaptığı Zeybek oyunuyla izleyenlerden büyük alkış topladı


Daha sonra, selamlama konuşması için kürsüye davet edilen ATİB Kurucu Genel Başkanı Musa Serdar Çelebi, konuşmasına anadil‘ in önemine değinerek başladı. Burada kültürümüzle, inançlarımızla varlığımızı devam ettirmek istiyorsak muhakkak anadilimizin korunması ve yaşatılması için çalışmalar yapılması gerektiğine dikkat çekti. Ayrıca bu konuyla ilgili kurulmuş yapılanmaların, sözden çok icraat üretmesi gerektiğine değindi. Çelebi, her konuşmasında önemle vurguladığı güçlü toplum meselesine de değinerek güçlü toplum olmak için eğitimli, zengin ve teşkilatlı olmalıyız dedi.


ATİB 21. Büyük Kurultayı Eskişehir' den gelen engelli ama engelleri aşmış bir grubun sema gösterisiyle devam etti. Dünyanın ilk ve tek tekerlekli sandelye ile sema yapan grubunu proje koordinatörleri Halil İbrahim Sarıkaya tanıttı.Herkesin heyecanla beklediği şölen bölümü Türk Halk Müziği sanatçısı Ahmet Baydaroğlu söylediği türkülerle başladı. Baydaroğlu, kendisine ayrılan bölümü okuduğu marşlarla sonlandırdı.


ATİB Gençlik Kollarında yetişerek Ozan ünvanı ile sahnelere çağrılan Avrupadaki gençlerin genç ozanı Ozan Ferhat Kafkas, kendi bestelerini okuyarak tüm salonu çoşturdu. Yeni olmasına rağmen genç ozanın bestelerine tüm salon eşlik etti.


ATİB‘ in kurulduğu günden beri her programında her kurultayında sahne alan Ozanlık ve Aşıklık geleneğinin en önemli isimlerinden biri olan ve adeta yaptığı eserlerle Avrupa Türklerinin duygularına tercüman olmuş Ozan Yusuf Polatoğlu da birbirinden güzel eserlerini seslendirerek her kurultayda olduğu gibi bu kurultaya da ayrı bir renk kattı.


Ozan Yusuf Polatoğlu‘ nun ardından, Türk Halk Müziğinin güçlü seslerinden olan Esat Kabaklı‘ nın dillerden düşmeyen türküleri hep bir ağızdan söylendi. Sanatçı Esat Kabaklı, hem yeni şiirlerini hem de Kırım‘ da yaşanan olaylardanü, etkilenerek kısa sürede bestelediği türküsünü okuyarak salondakilere duygulu anlar yaşattı.


Büyük bir aile olan ATİB ve mensublarının biraraya gelerek hasbihal etme imkanı da buldukları ATİB 21. Büyük Kurultay Gönül Birliği Şöleni iyi dilek ve temennilerle son buldu.