Referans Referans Referans Referans Referans


Bayramımız Bayram Olsun

“Can bula cananını/ Bayram o bayram ola
Kul bula sultanını/ Bayram o bayram ola(*)

Bayramlar sevgidir, muhabbettir, kardeşliktir, barıştır, dayanışmadır ve paylaşmadır. Her Müslüman kendini bayrama önceden hazırlamalıdır. Aile yakınlarına, komşularına, çevresine, iş arkadaşlarına, mahalle çocuklarına karşı daha sevecen olmalı ve mutlaka gönülleri kazanmak için bu bayramı fırsat olarak görmeli. Bayramlar muhabbete kapı açmalı ve dostlukların gelişmesine zemin hazırlamalı. Çocukların gönlünü almak dünyayı feth etmek gibidir.

Ümmetin sevinci artsın/ Huzuru, neşeyi tatsın
Keder, üzüntüyü atsın/ Bayramımız bayram olsun.
Sevgi, muhabbet cağlasın/ Ümmet huzuru sağlasın
Gönüller Hakkı anlasın/ Bayramımız bayram olsun. (**)

Dünyanın birçok yerinde Müslümanları yakinen ilgilendiren, yüreklerini sızlatan açlık, sefalet, baskı, sürgün, zulüm devam ederken rahat bir bayram yapma imkânı da azalıyor. İslam adına ortaya çıkmış ve İslam la alakası olmayan, emperyalist güçlerin piyonu ve maşası olan bu güruh, bayrama giderken gönülleri sızlatıyor.

Adı ne olursa olsun, artık biliyoruz ki, bu terörist gruplar, başta batılı emperyalist güçlerin kucağında yetiştiği ve beslendiği bir gerçek. Bu terörist grupların ellerindeki silahlara bakılırsa, kimlerin yetiştirdiği de anlaşılır. Buna rağmen kardeşlik duygularımız geliştikçe zorluklarımızı yeneceğiz. Bayramlar kardeşliye açılan bir kapıdır.

Bir tarafta Siyonist İsrail’in Filistin Müslümanlarına yaptığı katliama, zulme bir şey yapamama, Doğu Türkistan’a, vahşi Cin’in ırkçı vahşeti, Türkmene yapılanlar ortada, Arakan Müslümanlarına yapılan zulüm, sürgün, katliam, Suriye de yapılanlara yüreklerin dayanma imkânı yoktur. Başka yerlerde zulümleri anlatmak gönüllerimizi yaralıyor. Gurbet ellerde hor görülmeler, hakları verilmeyenler, bir bayram günü bile tatil hakkı olmayan milyonlar nasıl bayram yapacaklar.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen bayramların manevi havası gönülleri hoşnut ediyor ve bütün kederleri dağıtıyor. “Bayram benim neyime” dememeli büyüklerimizi arayıp sormalı, ellerini öpüp hayır dualarını almalı, uzaklarda iseler mutlaka arayıp, sormalı. Baba Annelere karşı çok dikkatli olmalı ve mutlaka hayır dualarını almalı. Tatlı dil, yumuşak üslup en büyük sermaye olmalı.

Küçüklerimiz bizlerin devamıdır. Geleceğimizin teminatıdır. Maziye uzanan bağımızdır, bu bağı koparmamaktır. Çocukların bayramı neşe içinde geçirmeleri için büyüklerin gayreti olmalı. Çocuklar sevindirilmeli, hafızalarda unutulmayacak izler kalmalı. Çünkü bayramlar milletlerin mutluluk kaynağıdır. Bayramları toplumun her kesimiyle yaşamalı.

Kardeşiz aşkla coşalım/ Bir olan Hakka koşalım
Küfrü beraber aşalım/ Bayramımız bayram olsun.
Çocuklar, ev neşelensin/ Köy, Şehir, Bahçe şenlensin (****)
Bütün Müminler eylensin/ Bayramımız bayram olsun.

Gelin hep beraber mutlu, sevgi dolu bayram yapalım. Kini, nefreti gönüllerden silelim. Dostluk, akraba bağlarımızı geliştirelim, karşılıklı ziyaretler yapalım, ikramlarda bulunalım. Bayramı bayram gibi yaşayalım.

Bütün Ümmetin bayramı hayırlı olsun. Bayramınız neşe içinde geçer inşallah.

Hüzn ü keder def ola/ Dilde hicap ref ola
Cümle günah affola/ Bayram o bayram ola (***)

25.09.2014, Kurtköy-İstanbul


(*,***) Alvarlı Muhammed Lütfü Efe Efendi’nin Bayramım Bayram Ola* Şiiri)
(**, ****) Selahattin Saygın’ın Bayramımız Bayram Olsun.


YAZARIN DİĞER YAZILARI