Referans Referans Referans Referans Referans


Gurbet Yazarlarından Bir Dost, Orhan Aras

Bat Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk toplumunun sanatta, edebiyatta, eğitimde ve sosyal hayatta vs. başarıyı yakalayan, topluma öncü olmuş değerlere ihtiyacı vardır. Milletimizle bütünleşmiş, kültürel zenginliğimizi yakalamış, milletin değerlerinin kara sevdalısı, aynı zamanda içinde yaşadığımız topluma da kendini kabul ettirmiş insanlara ciddi manada ihtiyaç var.

Batı Avrupa ülkelerinde yaşayan Türkler arasında mevki ve makam olarak çok önemli yerlere gelen insanların varlıkları bir hakikat. Sıkıntı bunların varlıkları değil, toplumumuzun değerlerinden uzak oluşlarıdır. Batı Avrupa da yetişmiş, mevki ve makam sahibi olan, Türkün inanç, ahlak ve kültür değerlerine yabancı olanların milletimize faydalı olmaları mümkün değil.

Bizim aradığımız ve mücadelesini verdiğimiz, yetişmesini arzu ettiğimiz insan modeli milletimizin değerlerinden kopmamış, bilgili, marifetli, ahlaklı, inançlı, eğitimli, etrafına faydalı insan tipidir. Vasıfsız iş gücünün değeri ihtiyaca göre ölçülür. Etkisi sınırlıdır.

Orhan Aras Türk Toplumunun Batı Avrupa da ki değerlerindendir. Aras dava adamıdır, fikir adamıdır, mücadele adamıdır, edebiyatın tam içindedir ve her şeyden evvel gönül adamıdır. Muhabbet dolu memleket sevdalısıdır. Türk kültürünü oluşturan değerlere vakıftır.

Orhan Aras Iğdırlıdır, bu da O’nun için önemli bir avantajdır. Çünkü Iğdır da ki Türkün kültürel yapısına coğrafi olarak en uygun olan kesim (Doğu Azerbaycan ve Güney Azerbaycan) Azerbaycan topraklarıdır. Bu bölge insanının arasına konan sınırların varlığı bölge halkının aşkını, muhabbetini engelleyemez. Şunu unutmamak lazım, bu bölge sanat, edebiyat olarak çok güçlü ve bu noktada kendini dünyaya ispat etmiştir.

Orhan Aras bu zenginliği çok iyi kavramış ve kendini geliştirmiştir. Ülkücü gelenekten gelmesi Aras’ı dış Türkler konusunda daha duyarlı hale getirmiştir. Bilmeyi, okumayı, araştırmayı rehber edişi daha güçlü kılmıştır. Bu sınırları koyanlar Türkün milli ve coğrafi bütünlüğünü engelleyeceklerini hesapladılar. Bu milletin vatanseverliklerini, milli duygularını, imanının sarsılmazlığını artık görmüşlerdir.

Orhan Aras Türkiye de, Almanya da, Azerbaycan da yayınlanan Dergi ve Gazetelerde makaleleri yayınlanan, kabul gören bir fikir adamımızdır. Fikri yazılarının yanında edebiyatla da ilgilidir. Roman, hikâye, şiir kitapları da mevcuttur.

Orhan Aras sakin tabiatlı bir kişiliye sahiptir. Etrafıyla çok uyumlu tam bir beyefendidir. Çok okuyan, araştıran, fikir ve edebiyat dünyamızın değerlerini çok iyi tahlil eden kişilik ve birikime sahip bir yazardır. Aziz Dostum ! ömrüne bereket, kalemine kuvvet.

Orhan Aras’ın Eserleri şunlardır:
- Karabağ'ın Gözyaşları (Şiir,1991 Hamle yayınları ).
- Azerbaycan Davamız (Hamle yayınları 1994).
- Aşklar Daha Ölmedi (Şiir, Boyut Yayınları 2000).
- Ayrılığın Rengi Hüzün (Nesir, Boyut Yayınları).
- Son Cennet (Roman, 2008 Anfora Yayınları).
- Deutschland Gib mir Ein wenig Liebe (almanca, nesir ).
- Aşkın Süvarisi (2010).
- Hoşgördük Gözel Yurdum (2007 Azerbaycan).
- Kaşgardan Berline Portreler ve kitaplar (Berivan 2013)
- ATİB sitesinde, www.haberacisi.com da ve Referans Dergisi ile Azerbaycan da www.525.az da da yazılarını yazıyor.

Azerbaycanlı bir yazarımızın ifadeleriyle yazımızı noktalayalım. “Orhan Aras yeni dövr türk ziyalılığının Avropa simalarından biridir.Türkiyə və Azərbaycan üçün bütövlükdə türk dünyası üçün gördüyünüz səmərəli fəaliyyətinizdə uğurlar arzulayıram.”

04.01.2014, Maasmechelen- BelçikaYAZARIN DİĞER YAZILARI