Referans Referans Referans Referans Referans


Mısır‘ ın El Sisi‘ si Kimin Kahramanı?

“İsrail Radyosu'nun haberine göre büyükelçi Yaakov tebrik töreninde "El Sisi sadece Mısır için değil bütün Yahudiler ve İsrail için de bir ulusal kahramandır" dediğini aktardı.”

Bir Mısır’lı için bundan daha büyük bir zillet olmaz. Kendi halkına zulüm edişinin karşılığını, mükâfatını, topraklarını işgal eden İsrail’den, siyonist’ler den almak. Alınan icazetin akabinde Mısır’a yardımlar yağmaya başlamıştır.

Bu Sisi ABD ve AB tarafından da çok sevilmiş ki, darbeyi “Yakinen takip” ettiklerini bütün Dünya ya ilan ettiler. Demek ki Yahudi ve İsrail’in “Ulusal kahramanı” olmak Sisi’nin yıldızını parlatmış, önünü açmıştır. Mısırlı darbecilerin Müslüman’a, Filistinliye düşman olmaları Yahudileri çok mutlu etmiştir.

Ey Mısır! Senin nede çok kahramanın(!) varmış. Çeşit, çeşit Firavun’ların, onları aratmayan Nasır’ların, Sedat’ların, Mübarek’lerin, son icadın El Sisi’lerin, hepsi ayrı bir âlem. İsrail’in Müslüman’a reva gördüğü zulmü geride bırakacak kadar kendi halkına düşman olan ve ABD’nin, AB’ın, İsrail’in, bölge diktatörlerinin gözüne girmeye çalışan bu Firavun artıklarının Mısır’a getirecekleri daha çok zulüm ve sömürüdür.

Dünya âlem biliyor ki, Mısırın yakın tarihinin en büyük kahramanı Hasan el Benna. Emperyalist İngiliz, Mısır halkının bütün değerlerini alt üst etmiş, halkı birbirine karşı kin ve nefretle doldurmuş. Böyle bir dönemde ortaya çıkan Şehit Hasan el Benna Mısır halkını yeniden iman dairesine çekmeye başlamıştır.

Baskı, şiddet, zindan, zulüm, suikastlar ve ölümler hep Müslümanlara karşı uygulanmıştır. Bu yapılan zulümlere rağmen Hasan el Benna’nın kurduğu İhvani Müslim (Müslüman Kardeşler) teşkilatı şiddetin her türlüsüne karşı durarak, yeniden Mısır halkını İslam kardeşliği çerçevesinde muhabbetle, sevgiyle kurtuluş yolunu halka göstermiştir.

Mısır’ın şu anki kahramanı şiddete bulaşmadan direnişini şerefli bir şekilde götüren, darbeye karşı insanca bir tavır sergileyen, imanıyla varlığını ortaya koyan Mısır halkıdır. Darbeye karşı direnenler ne kadar şerefli ise, darbeyi destekleyenlerde ise bu şerefin olduğu asla söylenemez.

Dünyanın birçok yerinde gerçek ve hayali kahramanlar vardır. Gerçek kahramanlar o ülkenin iftihar kaynağı olduğu gibi, sahte, şişirilmiş, siparişle milletin başına bela edilmiş “sahte kahramanlar” o millet için utanç vesilesidir.

Bu “Sahte kahramanlar” her ülke vardır ve kendilerini o ülkenin değerlerini ya bozarak veya yok ederek gösterirler. İşin garip tarafı bu kahramanların en büyük başarıları(!) kendi halkına zulüm etmiş olmalarıdır. Bu zulmün karşılığı olarak bir kısım güçler bu yaratıklara bol keseden makamlar, unvanlar veriyorlar

Bir Türk olarak kahramanlarıyla çok öğünen ben, yüz yıl içerisinde zorla üretilen birçok “Sahte kahraman” yüzünden, gerçeklere de şüpheyle bakar olduk. Bu millet basiretiyle gerçeklerin hakkını verecek, sahtekârları da tarihin çöplüğüne atacaktır.

Ortadoğu da dernek seçimlerine bile sessiz kalmayan İsrail bu darbecilere sessiz kalışı akıl sahibi insanlara gerekli mesajı veriyor. Hatta bu darbeden en çok mutlu olacak devlet İsrail’dir. Mısır firavunlarının ilk işleri de Mısır’ın Gazze ye giriş yapılan kapıyı kapatmak oldu.

Bu darbeden en kârlı çıkan ülke yine İsrail, kaybedeni Mısır, ne hikmetse kahramanı Mısırlı darbeciler olacak. Zihnen geri kalmış Ülkelerde diktatörler kaybedilen savaşlardan sonra hep kahraman olurlar.

Gerçek kahramanlar halkın hür iradesiyle seçilen liderlerdir. Mısır’ın kahramanı Mursi’dir. Çünkü halkının büyük çoğunluğunun güvenini kazanarak seçilmiştir.

Yazıklar olsun darbecilere alkış tutan zavallılara, sivil idareyi askere teslim edenlere. Orduyu göreve çağırmak ancak kişiliksiz, şahsiyetsiz aydınların etkili ve yetkili yerlerde bulunmasıyla mümkündür. Hür iradeyle seçilmişlerin görevine silahla son verenlerin insanlık onuru taşıdıkları söylenemez.

Ey! Mısırlı Müslüman kardeşim, bu çağdaş Firavunlar karşı imanının gereğini yerine getir ve diren. Şartlar gösterdi ki sana demokrasi havarilerinden de bir fayda yoktur.

Mısırlı mümin kardeşim Allah için diren. Mısırın geleceği için, insanca bir hayat için, zalime teslim olmaman için, mağdur ve mazlumların geleceği için, zalimlere fırsat vermemek için, Filistinli kardeşimin hürriyeti için diren, diren. Soysuzların eylemleri gibi değil, yakan yıkan hainlerin ihaneti gibi değil, müminin ferasetiyle, namazın huşusuyla, orucun sabrıyla, zekâtın himmetiyle, haccın mahşeriyle, tevhidin kucaklayışıyla diren. Mümin kardeşim Allah aşkına, Resulüllah aşkına diren. Allah yarınız, yardımcınız olsun.


YAZARIN DİĞER YAZILARI